REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy koszt wytworzenia energii może być uznany jako koszt podatkowy?

energia elektryczna, prąd elektryczny,
energia elektryczna, prąd elektryczny,
energia elektryczna, prąd elektryczny,
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że koszt wytworzenia energii, zużytej bezpośrednio w procesie produkcji, stanowi koszt uzyskania przychodów w okresie, w którym spółka osiąga przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych.

Wytworzenie energii, a koszt podatkowy 

REKLAMA

Wnioskodawcą jest spółka działająca w sektorze energetycznym, produkuje energię z węgla kamiennego, jednocześnie dostarczając ciepło mieszkańcom. Koncentruje się na wytwarzaniu energii dla własnych potrzeb produkcyjnych, prowadząc dokładną ewidencję kosztu wytworzenia energii dla poszczególnych elektrociepłowni. Spółka posiada koncesję na produkcję ciepła, które jest następnie dostarczane do dwóch miast. Cena za dostarczane ciepło jest ustalana zgodnie z taryfami zatwierdzonymi przez odpowiedni urząd, a koszty są planowane i uzasadnione. Spółka jest wpisana do systemu infrastruktury krytycznej prowadzonego przez rządowe centrum bezpieczeństwa. Część wytworzonej energii, która nie jest sprzedawana, jest używana przez spółkę do produkcji cukru i produktów pochodnych (tzw. wyroby gotowe). Spółka prowadzi dokładną ewidencję, która pozwala na śledzenie, ile energii z każdej elektrociepłowni jest sprzedawane, a ile jest używane w procesie produkcyjnym. 

REKLAMA

Spółka skierowała pytanie do KIS czy koszt wytworzenia energii, odnoszący się do energii zużytej na produkcję wyrobów gotowych, może być traktowany jako koszt uzyskania przychodów w okresie sprzedaży produktów? Wnioskodawca jest zdania, że koszt, związany z produkcją, powinien być uznany za koszt uzyskania przychodów w momencie generowania przychodów ze sprzedaży wyrobów gotowych.

KIS: koszt wytworzenia energii stanowi koszt podatkowy 

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. W opinii organu podatkowego sposób ewidencji i potrącania kosztów produkcji energii przez spółkę jest zgodne z obowiązującymi przepisami ustawy o CIT. KIS zaznaczyła, że koszty uzyskania przychodów są definiowane jako wszystkie wydatki, które są ścisłe powiązane z generowaniem przychodów, z wyjątkiem tych wydatków, które są wyraźnie wyłączone zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Organ podatkowy podkreślił, że przepisy dzielą koszty na dwie kategorie: bezpośrednie związane z przychodami oraz inne. Bezpośrednie koszty są ścisłe powiązane z określonymi przychodami, natomiast inne koszty, choć są istotne dla generowania przychodów, nie mogą być przypisane do konkretnego strumienia przychodów.

KIS wyjaśniła, że koszty związane z produkcją energii, takie jak zużycie węgla i zakup uprawnień do emisji CO2, są dokładnie rejestrowane i przypisywane do jednostek energii, które później są alokowane na poszczególne produkty gotowe. Ewidencja pozwala na ścisłe powiązanie kosztów produkcji energii z produktem końcowym, a następnie z przychodami uzyskanymi ze sprzedaży tego produktu. Organ stwierdził, że koszty produkcji energii są bezpośrednio związane z przychodami firmy i powinny być traktowane jako bezpośrednie koszty podatkowe. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.380.2023.1.ASK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA