Czy usługi programistyczne mogą być opodatkowane ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny:
Podmiot prowadził działalność w zakresie usług związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, a także usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych. Wykonywał zadania jako analityk biznesowy oraz kontraktor dla firmy z Polski wytwarzającej i wdrażającej oprogramowanie dla uczelni wyższych. Podmiot zwrócił się z pytaniem, czy przychody uzyskiwane w ramach opisanego powyżej sposobu prowadzenia tejże działalności są opodatkowane stawką 8,5% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W swoim stanowisku podmiot argumentował, że przychody uzyskiwane ze świadczonych usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.11.0 i 62.01.12.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ww. ustawy.
REKLAMA
Stanowisko KIS:
Jednak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko podmiotu jest nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji indywidualnej wskazano, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług lub wytwarzanych wyrobów.
Podsumowanie:
Wynikające z interpretacji organów administracji skarbowej wnioski dla wnioskodawcy są takie, że przychody uzyskiwane z usług oznaczonych kodami PKWiU 62.01.11.0 i 62.01.12.0 nie mogą być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że wnioskodawca będzie musiał rozliczać się zgodnie z innymi przepisami podatkowymi. Natomiast dla organów administracji skarbowej wynika z tego, że usługi świadczone przez wnioskodawcę nie spełniają kryteriów pozwalających na opodatkowanie ich ryczałtem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.