REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwój infrastruktury kulturalnej, rekreacyjnej i turystycznej. Czy może odzyskać VAT?

Rozwój infrastruktury kulturalnej, rekreacyjnej i turystycznej. Czy może odzyskać VAT?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię odzyskiwania podatku VAT w ramach projektów dofinansowanych przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wnioskodawca, który złożył wniosek o dofinansowanie operacji mającej na celu rozwój infrastruktury kulturalnej, rekreacyjnej i turystycznej w swojej wiosce, zwrócił się z prośbą o interpretację indywidualną odnośnie możliwości odzyskania VAT. Czy podatnik, która nie jest podatnikiem VAT, ma szansę na zwrot podatku od zakupionych materiałów i usług? Przeczytaj artykuł, aby poznać stanowisko KIS w tej sprawie oraz dowiedzieć się o konsekwencjach dla budżetu projektu.

Czy podatnik ma możliwość odzyskania VAT od wydatków poniesionych na zakup wymienionych sprzętów i usług?

Wnioskodawca złożył wniosek o dofinansowanie operacji w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020. Celem operacji jest rozwój infrastruktury kulturalnej, rekreacyjnej i turystycznej poprzez ocieplenie i otynkowanie budynku świetlicy wiejskiej oraz zagospodarowanie terenu wokół niej. W ramach projektu planowane jest również wykonanie instalacji fotowoltaicznej oraz ułożenie nawierzchni z kostki betonowej. Wnioskodawca zakupił niezbędne materiały i usługi, wliczając VAT w koszty kwalifikowalne. W związku z brakiem możliwości odzyskania poniesionego podatku VAT, Wnioskodawca zwrócił się z prośbą o interpretację indywidualną w tej sprawie.

REKLAMA

Brak prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu

KIS/MF odpowiedział, że Wnioskodawca, który nie jest podatnikiem VAT i nie figuruje w ewidencji podatników VAT, nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od wydatków poniesionych na zakup materiałów i usług związanych z realizacją projektu. Wszystkie zakupy i usługi nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, dlatego nie ma podstaw prawnych do zwrotu VAT.

Podsumowanie:

Wnioskodawca nie będzie mógł odzyskać podatku VAT od zakupionych materiałów i usług związanych z realizacją operacji, ponieważ nie jest podatnikiem VAT. Interpretacja ta ma zastosowanie tylko w przypadku wnioskodawcy i nie stanowi ogólnego stanowiska dla innych podmiotów. Wnioskodawca powinien uwzględnić brak możliwości zwrotu VAT w swoim budżecie projektu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.210.2023.1.RK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA