REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dzierżawa obwodów łowieckich może być zwolniona od VAT?

Czy dzierżawa obwodów łowieckich może być zwolniona od VAT na podstawie przepisów dotyczących działalności rolniczej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Omawiamy zwolnienie od podatku VAT w przypadku dzierżawy obwodów łowieckich. Wnioskodawca, będący powiatem, zapytał organy administracji skarbowej o interpretację prawa podatkowego w tej sprawie. Wnioskodawca argumentuje, że dzierżawa obwodów łowieckich powinna być objęta zwolnieniem, gdyż są one wykorzystywane na cele rolnicze. Organ administracji skarbowej potwierdził to stanowisko, uznał opłatę za dzierżawę za zwolnioną od VAT. Artykuł analizuje podstawy prawne i argumenty stron w tej kwestii.

Czy dzierżawa obwodów łowieckich może być zwolniona od VAT na podstawie przepisów dotyczących działalności rolniczej?

Wnioskodawca, będący Powiatem, zwrócił się do organów administracji skarbowej z zapytaniem dotyczącym zwolnienia od podatku od towarów i usług (VAT) w przypadku dzierżawy obwodów łowieckich. Zgodnie z umowami oraz obowiązującymi przepisami prawa, Koła Łowieckie są zobowiązane do prowadzenia racjonalnej gospodarki łowieckiej, w tym hodowli i pozyskiwania zwierzyny, która jest następnie sprzedawana. Powiat, jako dzierżawca obwodów łowieckich, dotychczas stosował stawkę 23% VAT dla czynszu dzierżawnego.

REKLAMA

Według stanowiska wnioskodawcy, opłata za dzierżawę obwodów łowieckich powinna korzystać ze zwolnienia od VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. dotyczącego zwolnień od podatku od towarów i usług. Wnioskodawca argumentuje, że dzierżawa obwodów łowieckich, przeznaczonych do prowadzenia działalności łowieckiej, powinna być traktowana jako dzierżawa gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, co uprawniałoby do zwolnienia od VAT.

Opłata za dzierżawę obwodów łowieckich jest objęta zwolnieniem z VAT

Organ administracji skarbowej, na podstawie przepisów prawa, stwierdził, że decydujące znaczenie dla możliwości zwolnienia od VAT czynności dzierżawy gruntów ma ich faktyczne przeznaczenie przez dzierżawcę. W przypadku dzierżawy obwodów łowieckich, które są wykorzystywane m.in. do prowadzenia działalności łowieckiej i sprzedaży produktów łowieckich, uznać należy, że są one wykorzystywane na cele rolnicze. W związku z tym, organ administracji skarbowej potwierdził stanowisko wnioskodawcy i uznał, że opłata za dzierżawę obwodów łowieckich jest objęta zwolnieniem od VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 powoływanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.672.2022.1.MJ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA