Czy Spółka może refakturować opłaty przyłączeniowe na generalnego wykonawcę, by było one uwzględnione w wartości inwestycji?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Spółka X (Wnioskodawca) jest osobą prawną, spółką z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100% udziałem Miasta (…). Została utworzona na podstawie uchwały Rady Miasta (…) z (…) listopada 2008 r., której status prawny określa Akt założycielski. Celem Spółki jest realizacja zadań własnych Miasta w zakresie wypoczynku, sportu, rekreacji oraz turystyki. Przeważającą działalnością jest „Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna” (PKD 93.29.Z). Podstawową działalnością jest sprzedaż usług basenowych, saunarium, kręgielni i siłowni w obiekcie przy ul. (…), stanowiącym własność Spółki, a ponadto oferowanie usługi korzystania z Lodowiska, w dzierżawionym od Miasta (…) obiekcie krytego Lodowiska. Spółka, na podstawie zawartej umowy z wykonawcą w grudniu 2021 r., w roku 2022 rozpoczęła budowę nowej krytej pływalni na osiedlu (…), finansowaną z kredytu bankowego. Wykonawca zadania wyłoniony został w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych.
REKLAMA
Spółka miała wątpliwości, czy postąpiła prawidłowo, refakturując opłatę przyłączeniową na generalnego wykonawcę krytej pływalni, który uwzględnia ten koszt w wartości inwestycji. Spółka zastanawiała się, czy powinna księgować te opłaty bezpośrednio w koszty działalności Spółki w dacie jej poniesienia, nie obciążając tym samym kosztów realizowanej inwestycji. Wnioskodawca wskazał, że Spółka postąpiła prawidłowo refakturując wystawione przez gestorów sieci faktury na generalnego wykonawcę.
Stanowisko KIS
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że stanowisko Spółki jest nieprawidłowe. Zasady kwalifikowania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki: został poniesiony przez podatnika, jest definitywny, pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów, został właściwie udokumentowany, nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
KIS podkreśliła, że w celu wykazania związku pomiędzy kosztem, a przychodem podatnik musi dysponować wymaganymi przez prawo dowodami. W przypadku Spółki, wydatki na przyłącza sieci nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie spełniają wymogów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.
Podsumowanie
KIS stwierdziła, że Spółka nie postąpiła prawidłowo refakturując opłatę przyłączeniową na generalnego wykonawcę krytej pływalni. Zgodnie z interpretacją, Spółka powinna księgować te opłaty bezpośrednio w koszty działalności Spółki w dacie jej poniesienia, nie obciążając tym samym kosztów realizowanej inwestycji.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA