REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy budynek i plac po likwidacji działalności gospodarczej są zwolnione z podatku VAT?

"Avatar: Istota wody"
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja indywidualna Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 12 stycznia 2023 r. dotyczyła kwestii zwolnienia z VAT dla budynku i placu na dzień likwidacji działalności gospodarczej. KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie było nieprawidłowe.

Zwolnienie z VAT dla budynku i placu po likwidacji działalności gospodarczej

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą, zwrócił się do KIS z pytaniem dotyczącym zwolnienia z VAT dla budynku i placu na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Budynek i plac, wykorzystywane w prowadzonej działalności, zostały ujęte w spisie inwentaryzacyjnym sporządzonym na dzień likwidacji. Po likwidacji działalności, te składniki majątku były wynajmowane innej firmie prowadzącej działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT i PIT.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy należy opodatkować podatkiem VAT budynek i plac wykazany w spisie inwentaryzacyjnym sporządzonym na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Jego zdaniem, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10b ustawy o VAT, budynek i plac są zwolnione z zapłaty podatku VAT.

Stanowisko KIS niekorzystne dla podatnika

REKLAMA

KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z interpretacją, najem nieruchomości lub rzeczy stanowi odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu VAT. W przypadku wnioskodawcy, budynek i plac były nadal wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, mimo likwidacji działalności gospodarczej. Dlatego, według KIS, wnioskodawca powinien opodatkować te składniki majątku podatkiem VAT.

KIS podkreślił, że zwolnienie z VAT, o którym mówi art. 43 ust. 1 pkt 10b ustawy o VAT, dotyczy sytuacji, w której podatnik przestaje wykonywać czynności opodatkowane. W przypadku wnioskodawcy, mimo likwidacji działalności gospodarczej, nadal wykonywane były czynności opodatkowane, a więc zwolnienie to nie miało zastosowania.

Wnioskodawca, mimo likwidacji działalności, nadal wykonywał czynności opodatkowane, wynajmując budynek i plac innej firmie. Dlatego, według KIS, wnioskodawca powinien opodatkować te składniki majątku podatkiem VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.503.2022.4.JSU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA