REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy budynek i plac po likwidacji działalności gospodarczej są zwolnione z podatku VAT?

"Avatar: Istota wody"
"Avatar: Istota wody"
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja indywidualna Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z 12 stycznia 2023 r. dotyczyła kwestii zwolnienia z VAT dla budynku i placu na dzień likwidacji działalności gospodarczej. KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie było nieprawidłowe.

Zwolnienie z VAT dla budynku i placu po likwidacji działalności gospodarczej

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą, zwrócił się do KIS z pytaniem dotyczącym zwolnienia z VAT dla budynku i placu na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Budynek i plac, wykorzystywane w prowadzonej działalności, zostały ujęte w spisie inwentaryzacyjnym sporządzonym na dzień likwidacji. Po likwidacji działalności, te składniki majątku były wynajmowane innej firmie prowadzącej działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT i PIT.

REKLAMA

Wnioskodawca zapytał, czy należy opodatkować podatkiem VAT budynek i plac wykazany w spisie inwentaryzacyjnym sporządzonym na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Jego zdaniem, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10b ustawy o VAT, budynek i plac są zwolnione z zapłaty podatku VAT.

Stanowisko KIS niekorzystne dla podatnika

REKLAMA

KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Zgodnie z interpretacją, najem nieruchomości lub rzeczy stanowi odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu VAT. W przypadku wnioskodawcy, budynek i plac były nadal wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, mimo likwidacji działalności gospodarczej. Dlatego, według KIS, wnioskodawca powinien opodatkować te składniki majątku podatkiem VAT.

KIS podkreślił, że zwolnienie z VAT, o którym mówi art. 43 ust. 1 pkt 10b ustawy o VAT, dotyczy sytuacji, w której podatnik przestaje wykonywać czynności opodatkowane. W przypadku wnioskodawcy, mimo likwidacji działalności gospodarczej, nadal wykonywane były czynności opodatkowane, a więc zwolnienie to nie miało zastosowania.

Wnioskodawca, mimo likwidacji działalności, nadal wykonywał czynności opodatkowane, wynajmując budynek i plac innej firmie. Dlatego, według KIS, wnioskodawca powinien opodatkować te składniki majątku podatkiem VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.503.2022.4.JSU

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Haha
    2023-06-29 19:09:23
    Niezle zdjęcie
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

REKLAMA

Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

REKLAMA