REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od zakupu sprzętu do monitoringu?

VAT od zakupu sprzętu do monitoringu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gmina złożyła wniosek do Krajowej Izby Skarbowej (KIS) dotyczący możliwości odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup sprzętu do monitoringu akwenów wodnych. KIS wydała interpretację, w której stwierdza, że gmina nie ma prawa do odliczenia VAT. W artykule omawiamy argumentację KIS oraz konsekwencje tej decyzji dla gminy i organów administracji skarbowej.

VAT od zakupu sprzętu do monitoringu

Gmina (...) złożyła wniosek do Krajowej Izby Skarbowej (KIS) w sprawie możliwości odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących wydatki poniesione na zakup sprzętu do monitoringu akwenów wodnych na terenie Gminy. W ramach zrealizowanej inwestycji, Gmina zakupiła rejestrator, kamery zewnętrzne, fotopułapki, lornetkę z noktowizorem oraz aparat fotograficzny. Celem inwestycji było przeciwdziałanie kłusownictwu i ochrona ekologicznego potencjału Gminy. Wartość zadania wynosiła (...) zł, z czego część została dofinansowana ze środków UE.

REKLAMA

Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT

KIS jest zdania, że Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki poniesione na zakup sprzętu do monitoringu. Zgodnie z ustawą o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku organów władzy publicznej, takich jak Gmina, które realizują zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa, nie występują one jako podatnicy VAT. Jedynie w przypadku wykonywania czynności niemieszczących się w zakresie zadań własnych organu lub wykonywania czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, organy władzy publicznej mogą być uznane za podatników VAT.

Podsumowanie

REKLAMA

Wynika z interpretacji KIS, że Gmina nie może odliczyć VAT z faktur dokumentujących wydatki poniesione na zakup sprzętu do monitoringu. Ze względu na fakt, że Gmina realizuje inwestycję w ramach zadań własnych, które nie podlegają opodatkowaniu VAT, nie jest uznawana za podatnika VAT. Zatem wydatki poniesione na realizację inwestycji nie są związane z czynnościami Gminy podlegającymi opodatkowaniu VAT.

Dla Gminy oznacza to, że nie będzie mogła odliczyć VAT związanych z inwestycją w sprzęt do monitoringu. Natomiast dla organów administracji skarbowej oznacza to, że organy władzy publicznej realizujące zadania nałożone odrębnymi przepisami prawa nie są uznawane za podatników VAT, chyba że wykonują czynności niemieszczące się w zakresie zadań własnych lub na podstawie umów cywilnoprawnych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.570.2022.1.MB

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA