REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udostępnienie obiektu wybudowanego z udziałem dotacji. Co z odliczeniem VAT?

Czy stowarzyszenie może odliczyć VAT od zakupów związanych z realizacją dotowanego zadania?
Czy stowarzyszenie może odliczyć VAT od zakupów związanych z realizacją dotowanego zadania?

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie zadało pytanie organom administracji skarbowej dotyczące prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją dotowanego zadania. Organizacja wyjaśniła, że nie pobiera opłat za udostępnianie obiektu zbudowanego z dotacji. Odpowiedź KIS jest jednoznaczna - w opisanym scenariuszu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT.

Czy stowarzyszenie może odliczyć VAT od zakupów związanych z realizacją dotowanego zadania?

Stowarzyszenie złożyło zapytanie do organów administracji skarbowej w sprawie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją dotowanego zadania. Stowarzyszenie wyjaśniło, że nie pobiera żadnych opłat z udostępniania obiektu wybudowanego z udziałem dotacji. Stowarzyszenie oczekiwało odpowiedzi w kwestii możliwości odliczenia podatku VAT w opisanej sytuacji.

REKLAMA

Brak prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją zadania

W odpowiedzi na pytanie zadane przez Stowarzyszenie, organy administracji skarbowej (KIS/MF) stwierdziły, że prawo do odliczenia podatku VAT nie przysługuje w opisanym stanie faktycznym.

Organy administracji skarbowej powołały się na odpowiednie przepisy prawa podatkowego, które regulują kwestię odliczania podatku VAT. Według tych przepisów, aby móc dokonać odliczenia podatku VAT, konieczne jest, aby nabyte towary lub usługi były wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, czyli takich, które podlegają opodatkowaniu VAT. W przypadku Stowarzyszenia, które nie pobiera żadnych opłat z udostępniania obiektu wybudowanego z udziałem dotacji, nie ma możliwości odliczenia podatku VAT.

Podsumowanie

REKLAMA

Wynika z powyższej interpretacji, że Stowarzyszenie nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z realizacją dotowanego zadania, jeśli nie pobiera żadnych opłat z udostępniania obiektu wybudowanego z udziałem dotacji. Dla Stowarzyszenia oznacza to, że nie będzie mogło odliczyć podatku VAT od poniesionych wydatków, co może wpłynąć na jego finanse.

Dla organów administracji skarbowej interpretacja ta jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego i stanowi wyjaśnienie w kwestii możliwości odliczenia podatku VAT w opisanym stanie faktycznym.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.385.2023.1.KK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA