REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy podmiot prowadzący działalność leczniczą może odzyskać VAT od zakupionego wyposażenia medycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podmiot prowadzący działalność leczniczą realizujący projekt opieki zdrowotnej nie ma prawa do odzyskania VAT od zakupionego wyposażenia medycznego, jeśli używane towary i usługi są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Czy działalność w branży muzycznej może być opodatkowana stawką ryczałtu w wysokości 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przychody z działalności postprodukcji ścieżek muzycznych podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%. 

Kiedy pobyt w Polsce przyznaje status rezydenta podatkowego dla obywatela Ukrainy?

Dyrektor KIS stwierdził, że pobyt w Polsce ponad 183 dni nie gwarantuje automatycznego statusu rezydenta podatkowego, jeżeli główne centrum interesów życiowych wnioskodawcy pozostaje poza granicami kraju.

Czy wniesienie majątku do fundacji rodzinnej generuje przychód dla fundatora na gruncie podatku PIT?

Dyrektor KIS potwierdził, że wniesienie składników majątkowych do fundacji rodzinnej przez fundatora nie generuje dochodu (przychodu) po jego stronie z tytułu przeniesienia własności tych składników.

REKLAMA

Czy wydatki na uroczystość jubileuszową spółki farmaceutycznej to koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że uczestnictwo pracowników i kontrahentów w uroczystości jubileuszowej spółki nie skutkuje przysporzeniem majątkowym, a cel imprezy ma charakter ogólny, co wyklucza obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy roboty i urządzenia peryferyjne kwalifikują się do ulgi na robotyzację według ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka ma prawo odliczyć 50% wartości odpisów amortyzacyjnych od zakupionych robotów i urządzeń peryferyjnych.

Czy sprzedaż wirtualnych skórek w grze internetowej podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że sprzedaż wirtualnych skórek w grach internetowych jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 3% na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.)

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT w związku z realizacją projektu usuwania azbestu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że gmina, realizując projekt usuwania azbestu, działając jako organ władzy publicznej realizujący zadania o charakterze publicznym, nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z tym przedsięwzięciem.

REKLAMA

Czy wydatki związane ze szkoleniem i zdobywaniem uprawnień lotniczych mogą być zaliczone jako koszty podatkowe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki związane ze szkoleniem i zdobywaniem uprawnień lotniczych wnioskodawcy stanowią koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, co potwierdza związek tych wydatków z przyszłym przychodem i spełnienie kryteriów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy wycofanie samochodu osobowego z działalności gospodarczej na cele prywatne podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że planowane przez wnioskodawcę wycofanie samochodu z działalności gospodarczej na cele prywatne jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Czy usługi związane z analizą systemową kwalifikują się do stawki ryczałtu 8,5%?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) świadczone przez wnioskodawczynię usługi zostały uznane za związane z oprogramowaniem, co skutkuje opodatkowaniem wyższą stawką ryczałtu wynoszącą 12%, a nie preferencyjną stawką 8,5%. 

Czy zakup wyposażenia dla motocyklisty uprawnia do odliczenia 50% VAT-u w działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup akcesoriów motocyklowych (kask, odzież ochronna, odzież motocyklowa, buty motocyklowe) nie uprawnia przedsiębiorcy do odliczenia 50% VAT-u w działalności gospodarczej, pomimo ich zastosowania w ramach prowadzonej działalności.

Czy można obniżyć podatek należny o podatek naliczony w przypadku leasingu samochodu nieprzeznaczonego do czynności opodatkowanych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik planujący zawrzeć umowę leasingu operacyjnego samochodu, który nie będzie używany do czynności opodatkowanych, nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Czy powiatowy lekarz weterynarii może skorzystać ze zwolnienia podatkowego przy zwrocie kosztów dojazdów dla wyznaczonych lekarzy weterynarii?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zwrot kosztów dojazdów dla lekarzy weterynarii, którzy nie są pracownikami inspekcji weterynaryjnej, nie jest zwolniony z opodatkowania, ponieważ koszt nie spełnia kryteriów pracowniczych, a stanowi rekompensatę za poniesione wydatki związane z wykonywaniem określonych czynności weterynaryjnych, nie stanowiąc wynagrodzenia za pracę w tradycyjnym sensie.

Czy test genomowy może być uwzględniony w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatek na zakup testu genetycznego nie kwalifikuje się do ulgi rehabilitacyjnej, ponieważ nie jest wyraźnie wymieniony w zamkniętym katalogu ulg podatkowych i nie jest bezpośrednio związany z rehabilitacją lub ułatwianiem życia osób niepełnosprawnych.

Czy 14%-owa stawka amortyzacyjna jest prawidłowa dla betoniarek samochodowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka stosuje prawidłową 14%-ową stawkę amortyzacyjną dla betoniarek samochodowych zgodnie z ustawą CIT i Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT)

Czy sprzedaż ładowaczy czołowych wpływa na rozliczanie ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) że uznała, że ładowacze czołowe wraz z osprzętem do ciągników rolniczych nie są uważane za części lub akcesoria do pojazdów mechanicznych, dlatego nie kwalifikują się do wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Czy usługi remontowo-budowlane za granicą wpływają na obowiązek rejestracji VAT w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wnioskodawca nie jest zobowiązany do wliczania obrotu, uzyskanego ze świadczenia usług budowlanych na nieruchomościach w Belgii, do limitu przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym, ze względu na nieprzekroczenie progowego limitu 200 000 zł na terytorium kraju, przedsiębiorca nie zostaje zobligowany do rejestracji jako podatnik VAT.

Czy sprzedaż nieruchomości po śmierci dożywotnika wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że planowane zbycie nieruchomości otrzymanej w drodze umowy dożywocia nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, ponieważ planowana sprzedaż ww. nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

Czy udostępnianie pomieszczeń dla zewnętrznej firmy sprzątającej podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że udostępnienie pomieszczeń przez spółkę firmie zewnętrznej w celu świadczenia usług utrzymania porządku będzie czynnością odpłatną i jako taka podlegać będzie opodatkowaniu VAT.

Czy zniesienie współwłasności nieruchomości bez spłat i dopłat wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn? Jak wartość hipoteki umownej wpływa na podstawę opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że zniesienie współwłasności bez spłat i dopłat, w zamian za przejęcie długu stanowi czynność podatkową w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn,  a z tytułu przeprowadzonej czynności konieczne jest odprowadzenie ww. podatku. Podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy wartością prawa do 1/2 własności nieruchomości z dnia dokonania czynności, a obciążeniem hipotecznym, wynikającym z ugody i którego wartość przypada na zbywany udział.

Czy studio tatuażu może zostać opodatkowane w formie ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza polegająca na prowadzeniu studia tatuażu (PKWiU 96.09.Z.) może być opodatkowana 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy składki na ZUS można odliczyć od wszystkich przychodów podatnika, czy tylko od przychodów z działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą odliczać składki na ubezpieczenie społeczne od wszystkich swoich przychodów, natomiast odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest ograniczone tylko do przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Czy przeniesienie nieruchomości w ramach zachowku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Dyrektor KIS potwierdził, że otrzymanie środków pieniężnych tytułem zachowku, czy też – zamiast środków pieniężnych – udziału w nieruchomości lub ruchomości – w ramach tzw. świadczenia w miejsce wykonania – będzie korzystało ze zwolnienia z PSD na podstawie art. 4a ustawy o PSD.

Czy organizacja spotkań integracyjnych dla współpracowników może być zaliczona jako koszt uzyskania przychodów w podatku CIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na spotkania integracyjne w zakresie dotyczącym Współpracowników, tj. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, z którymi Spółka ma zawarte kontrakty B2B i które świadczą usługi o charakterze informatycznym oraz uczestniczą w realizacji projektów na rzecz Spółki, ponieważ wydatki te stanowią wydatki na reprezentację, a ich głównym celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich, niebędących pracownikami Wnioskodawcy. Zatem ww. wydatki zostały wyłączone z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy dostawcy części dla sił zbrojnych NATO mogą korzystać ze stawki VAT 0%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka nie może zastosować stawki VAT w wysokości 0% przy planowanej dostawie części dla sił zbrojnych NATO na terytorium Polski.

Czy odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji oraz odsetki za opóźnienie podlegają opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych w wysokości 70%, natomiast odsetki za opóźnienie w wypłacie odszkodowania stanowią przychód z "innych źródeł".

Czy spółka musi zapłacić ryczałt od dochodów po przekazaniu zysku na kapitał zapasowy?

Dyrektor KIS potwierdził, że spółka, będąca polskim rezydentem podatkowym, która ma zamiar przekazać część swojego zysku na kapitał zapasowy, a następnie wypłacić go wspólnikom po zakończeniu opodatkowania ryczałtem, nie będzie zobowiązana do zapłaty ryczałtu dopóki zysk zapasowy nie zostanie rozdysponowany. 

Czy ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną będzie stanowił przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że ryczałt wypłacany pracownikom spółki świadczącym pracę zdalną, nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji na firmie, jako płatniku, nie ciąży i nie będzie ciążył obowiązek obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy odsetki wypłacone przez komplementariusza od pożyczki stanowią koszt podatkowy dla spółki komandytowej?

Dyrektor KIS potwierdził, że odsetki od pożyczki udzielonej przez komplementariusza będą stanowiły koszt podatkowy dla spółki komandytowej. 

Czy przedsiębiorca może odliczyć VAT od materiałów budowlanych użytych w remoncie pokoju, który jest przeznaczony do wykonywania działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że można odliczyć podatek VAT naliczony od materiałów budowlanych wykorzystanych do remontu i wydzielenia pokoju w celu prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy usługi weterynaryjne wykonywane na zlecenie powiatowego lekarza weterynarii podlegają opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarze weterynarii świadczący usługi w ramach wyznaczenia przez powiatowego lekarza weterynarii nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Czy osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na zabieg endoprotezy stawu kolanowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej wnioskodawczyni może odliczyć wydatki poniesione na zakup implantu i usług rehabilitacyjnych. Natomiast pozostałe wydatki poniesione na zabieg endoprotezy stawu kolanowego nie uprawniają jej do skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy świadczeniobiorcy wojskowych emerytur i rent mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego dla świadczeń socjalnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że osoby pobierające świadczenia emerytalne, rentowe i socjalne związane z działalnością wojskowego biura emerytalnego są zwolnione z podatku dochodowego od tych świadczeń, a świadczenia socjalne wypłacane emerytom i rencistom związane z poprzednim stosunkiem służbowym lub pracą mogą być zwolnione z opodatkowania do określonych kwot.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowana jest działalność szkoleniowa?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody ze świadczenia usług w zakresie szkoleń sklasyfikowane według symbolu PKWiU 85.59.B, mogą podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w wysokości 8,5%.

Czy po zamknięciu działalności wynajem myjni i placu można opodatkować ryczałtem?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  przychody z wynajmu prywatnego nieruchomości użytkowej stanowią źródło przychodów, które podlega opodatkowaniu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Czy podatnicy świadczący usługi architektoniczne mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi architektoniczne, które nie są usługami doradztwa, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, pod warunkiem że przychody z działalności gospodarczej nie przekroczą 200.000 zł.

Czy podatniczka z niepełnosprawnością i niepełnosprawną córką ma prawo do dwukrotnego odliczenia kosztów związanych z korzystaniem z samochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni, będąca osobą niepełnosprawną i mająca na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne, ma prawo do jednokrotnego odliczenia wydatków z tytułu używania samochodu osobowego, do kwoty 2280 zł rocznie, niezależnie od liczby osób niepełnosprawnych w gospodarstwie domowym.

Czy sprzedaż nieruchomości na Białorusi przez osobę zamieszkałą na terenie RP podlega opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż nieruchomości położonej na terenie Białorusi przez osobę mającą miejsce stałego zamieszkania w Polsce jest opodatkowana na Białorusi – zgodnie z art. 13 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej pomiędzy Polską a Białorusią.

Czy usługi mediacji są zwolnione z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie usług mediacji, czyli pośredniczenie w sporze mające na celu ułatwienie stronom dojście do porozumienia, nie stanowi usług doradztwa, ani usług prawniczych, w związku z czym podlega zwolnieniu z opodatkowania VAT.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są usługi związane z administracyjną obsługą biura?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody ze świadczenia usług związanych z administracyjną obsługą biura sklasyfikowanych według PKWiU 82.11.10.0., kwalifikują się do opodatkowania 8,5% stawką ryczałtu.

Czy usługa opracowania planu ulepszenia strony i sklepu internetowego jest zwolniona z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługa opracowania indywidualnego planu działania na rzecz ulepszenia strony i sklepu internetowego kwalifikuje się do zwolnienia podmiotowego z VAT.

Czy funkcja urzędnika wyborczego podlega zwolnieniu podatkowemu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przychody wnioskodawcy z tytułu pełnienia funkcji urzędnika wyborczego nie kwalifikują się do zwolnienia podatkowego.

Czy roboty budowlane z materiału powierzonego kwalifikują się do stawki ryczałtu w wysokości 5,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z robót budowlanych realizowanych przy użyciu materiału powierzonego przez zleceniodawcę mogą podlegać stawce ryczałtu w wysokości 5,5%.

Czy salon optyczny może odliczyć VAT od zakupu urządzeń do pomiaru wad wzroku?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup urządzeń do pomiaru wad wzroku uprawnia do odliczenia podatku naliczonego w części odpowiadającej proporcji związanej z czynnościami opodatkowanymi.

Czy nabycie spadku po pradziadku podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że nabycie spadku po pradziadku i otrzymanie środków pieniężnych po zakończonej sprawie o zniesienie współwłasności nie wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od spadków i darowizn. 

Czy otrzymane odszkodowanie za przejęcie części działek na cele realizacji inwestycji drogowej, korzysta ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że otrzymane przez wnioskodawcę odszkodowanie za przejęcie części działek na cele realizacji inwestycji drogowej, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na to, że odszkodowanie to wypłacone zostało stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Czy podatnicy świadczący usługi instalacji anten są zobowiązani do zakupu kasy fiskalnej typu on-line?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik planujący wznowić działalność związaną z montażem anten musi wymienić kasę rejestrującą na kasę on-line.

Czy otrzymane dofinansowanie jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane dofinansowanie przez udziałowca spółki do zagospodarowania wspólnoty gruntowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. 

Czy przychody emerytowanej nauczycielki z udzielanych korepetycji mogą być rozliczane jako działalność wykonywana osobiście?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła w swojej interpretacji, że przychody z korepetycji uzyskiwane przez emerytowaną nauczycielkę, która nie prowadzi działalności gospodarczej, kwalifikują się jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. W związku z tym wnioskodawczyni jest uprawniona do zastosowania 20% kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA