REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy otrzymane dofinansowanie jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

koszty podatkowe 2023, koszty uzyskania przychodu, PIT, CIT, podatki dochodowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane dofinansowanie przez udziałowca spółki do zagospodarowania wspólnoty gruntowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. 

Dofinansowanie dla udziałowca spółki na zakup pieca gazowego

Wnioskodawca, będący udziałowcem spółki działającej na podstawie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, jest udziałowcem spółki, której aktywa składają się z lasów i nieużytków. Jako emeryt nie prowadzi działalności gospodarczej, a jego główne źródło dochodu to emerytura. Spółka generuje przychody głównie z dzierżawy gruntów (na cele nierolnicze i nieleśne, w tym wydobycie piachu) oraz ze sprzedaży drewna i odsetek od lokat. Te przychody są dystrybuowane pomiędzy udziałowców. 

REKLAMA

W roku 2023 wnioskodawca otrzymał dofinansowanie w kwocie ustalonej w planie finansowym na zakup pieca gazowego. W związku z tym, chciał dowiedzieć się, czy to dofinansowanie podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizn.

Brak podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, otrzymane dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Organ odwołał się do przepisów Kodeksu cywilnego, wskazując, że umowa zawarta pomiędzy spółką a udziałowcem na dofinansowanie do zakupu pieca gazowego nie spełnia warunków, które muszą być spełnione dla uznania świadczenia jako darowiznę. Umowa nie używała terminu "darowizna", ani nie zawierała elementów typowych dla darowizny. Ponadto, KIS podkreśliła, że spółka jest jedynie zarządcą majątku udziałowców, a nie posiada własnego majątku, co wyklucza możliwość świadczenia darowizny.

"Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że jest Pan udziałowcem w spółce „W.”. Spółka przyjęła plan finansowy na rok 2023, w którym uchwaliła między innymi wydatki na dofinansowanie różnych inwestycji udziałowców. Panu przyznano dofinansowanie w kwocie (...) złotych na zakup pieca gazowego. Strony zawarły umowę, która, jak Pan wskazał, nie jest umową darowizny.

Skoro więc w treści wniosku wprost wskazano, że w opisanej we wniosku sprawie ma miejsce umowa o dofinansowanie a nie umowa darowizny to należy stwierdzić, że otrzymanie przez Pana środków pieniężnych nie podlega uregulowaniom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jak wynika z opisu sprawy, nie mieści się ono w żadnym z tytułów wymienionych w cyt. art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy więc zgodzić się z Panem, że z tytułu otrzymania dofinansowania nie powinien Pan płacić podatku od spadków i darowizn." - wskazał organ.

Podsumowanie

Z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że dofinansowanie otrzymane przez udziałowca spółki do zagospodarowania wspólnoty gruntowej nie jest traktowane jako darowizna i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizn. Dla pytającego oznacza to, że nie musi odprowadzać podatku od darowizn od otrzymanego dofinansowania. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.150.2023.3.BZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA