Czy ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną będzie stanowił przychód ze stosunku pracy?

REKLAMA
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że ryczałt wypłacany pracownikom spółki świadczącym pracę zdalną, nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji na firmie, jako płatniku, nie ciąży i nie będzie ciążył obowiązek obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną a przychód
Spółka z o.o. działająca w Polsce, zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę i wprowadziła dla nich pracę zdalną. Część pracowników wykonuje pracę zdalnie w 100%, a część hybrydowo. Zasady wykonywania pracy zdalnej zostały uregulowane w wewnątrzzakładowym regulaminie pracy zdalnej. Spółka wskazała, że uzgodnienie między stronami dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika następuje przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia poprzez zawarcie dodatkowego porozumienia do umowy o pracę, zgodnie z art. 67 [19] § 1 Kodeksu pracy (k.p.). W związku z wykonywaniem pracy zdalnej firma zapewnia pracownikom narzędzia niezbędne do wykonywania pracy. Pracownikom wykonującym pracę zdalną, spółka będzie pokrywać w formie ryczałtu koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych. Wysokość ryczałtu będzie uśredniona, jednakowa dla każdego pracownika w wysokości 50 zł miesięcznie i będzie on wypłacany wraz z wynagrodzeniem raz na kwartał.
Spółka powzięła wątpliwości, czy jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych jest i będzie zobowiązana do obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłaconego ryczałtu za pracę zdalną.
Odwołując się do obecnie obowiązujących przepisów prawa, argumentowała, że nie jest zobowiązana do obliczania, pobierania i wpłacania do organu podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu ryczałtu wypłacanego pracownikom, ponieważ koszty związane z wykonywaniem pracy zdalnej będą świadczeniem ponoszonym przez pracownika w interesie pracodawcy.
Ryczałt wypłacany pracownikom nie stanowi przychodu ze stosunku pracy
Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że pracodawca ma obowiązek pokrycia kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, takich jak np. korzystanie z energii elektrycznej, czy Internetu. Zwrot kosztów może nastąpić w formie ekwiwalentu pieniężnego lub może zostać zastąpiony ryczałtem.
KIS w swojej interpretacji przywołała art. 67 (25) k.p., który brzmi: "zapewnienie pracownikowi wykonującemu pracę zdalną przez pracodawcę materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej przez pracownika i wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2647, 2687 i 2745 oraz z 2023 r. poz. 28 i 185)". Z powyższego wynika, że niezależnie od formy zapewnienia przez pracodawcę narzędzi i materiałów potrzebnych pracownikowi do wykonywania pracy zdalnej, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymane przez pracownika świadczenia nie stanowią jego przychodu w rozumieniu tej ustawy.
"Mając na uwadze powołane wyżej przepisy, ryczałt wypłacany Państwa pracownikom świadczącym pracę zdalną, nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji na Państwu, jako płatniku, nie ciąży i nie będzie ciążył obowiązek obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych" - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA