Czy sprzedaż wirtualnych skórek w grze internetowej podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu?
REKLAMA
REKLAMA
Handel skórkami - wirtualnymi dodatkami do gier online
Wnioskodawca planuje założyć działalność gospodarczą, gdzie głównym celem jest handel skórkami - wirtualnymi dodatkami do gier online. Skórki te różnią się wartościami, od groszy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Transakcje handlowe te będą miały miejsce w świecie wirtualnym, a rzeczywiste pieniądze pojawią się na koncie wnioskodawcy tylko po sprzedaniu skórki innemu graczowi. Wnioskodawca nie zamierza przetwarzać skórek.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy dochód uzyskany z handlu skórkami może zostać opodatkowany 3% ryczałtem, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Wnioskodawca powołał się na art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy, zgodnie z którym ryczałt od przychodów wynosi 3% w przypadku działalności usługowej w zakresie handlu. Twierdził również, że skórki, będące przedmiotem handlu, są towarami nabywanymi w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a tej ustawy.
Błędna podstawa prawna
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zdaniem organu, Wnioskodawca błędnie wskazał, że jego działalność powinna być opodatkowana według stawki 3%, odnosząc się do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) ustawy. Prawidłową podstawą prawną jest art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy.
"Zatem przychody uzyskiwane przez Pana ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów (skinów zwanych po polsku skórkami), które nabędzie Pan w drodze zamiany, jako przychody z działalności usługowej w zakresie handlu, mogą zostać opodatkowane 3% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pod warunkiem, że spełni Pan wszystkie warunki dotyczące możliwości opodatkowania w tej formie.
Pana stanowisko uznano za nieprawidłowe z uwagi na błędną podstawę prawną. W Pana sprawie znajduje bowiem zastosowanie przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie – jak Pan wskazał – art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b) tej ustawy.
Wskazany przez Pana przepis dotyczy zastosowania 8,5% stawki ryczałtu do przychodów ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0)." - wskazał organ.
Podsumowanie
Podatnik może opodatkować sprzedaż skórek zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 3%. Jednakże organ uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowy, z uwagi na błędną podstawę prawną, którą wskazał wnioskodawca.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.