Czy dostawcy części dla sił zbrojnych NATO mogą korzystać ze stawki VAT 0%?
REKLAMA
REKLAMA
Dostawa części dla sił zbrojnych NATO a VAT 0%
Wnioskodawcą jest polska spółka, która planuje zawrzeć umowę sprzedaży i dostawy części dla sił zbrojnych NATO. Części mają być dostarczone do bazy NATO znajdującej się na terytorium Polski. Przy każdej dostawie, odbiorca przekaże spółce świadectwo zwolnienia z VAT i specyfikację zamówienia.
REKLAMA
Czy wnioskodawca może zastosować stawkę VAT w wysokości 0% przy dostawie części dla sił zbrojnych NATO?
Spółka uważa, że może zastosować stawkę VAT 0% opierając się na art. 146ee ust. 1 ustawy o VAT, w połączeniu z rozporządzeniem z 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023. Spółka argumentuje, że dostawa będzie dokonywana na rzecz sił NATO, które nie są częścią polskich sił zbrojnych, a towary są dostarczane dla celów służbowych sił NATO.
Stanowisko KIS
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy.
Zgodnie z art. 146ee ust. 1 ustawy o VAT, możliwe jest obniżenie stawki VAT do 0%. Z opisu sprawy wynika, że planowana dostawa będzie miała miejsce na terytorium Polski, co uniemożliwia zastosowanie stawki 0%. Pomimo posiadania przez spółkę odpowiednich dokumentów (świadectwo zwolnienia z VAT i specyfikacja zamówienia), nie spełnia ona warunku przewidzianego w § 6 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia, zgodnie z którym obniżenie stawki VAT do 0% dotyczy tylko dostaw kierowanych do innego niż Polska państwa członkowskiego. KIS wskazuje, że dostawa części będzie podlegać opodatkowaniu według standardowej stawki VAT obowiązującej na terytorium Polski.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.