REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup wyposażenia dla motocyklisty uprawnia do odliczenia 50% VAT-u w działalności gospodarczej?

motocykle
Harley-Davidson

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup akcesoriów motocyklowych (kask, odzież ochronna, odzież motocyklowa, buty motocyklowe) nie uprawnia przedsiębiorcy do odliczenia 50% VAT-u w działalności gospodarczej, pomimo ich zastosowania w ramach prowadzonej działalności.

Zakup akcesoriów motocyklowych a prawo do odliczenia 50% VAT-u

Właściciel indywidualnej działalności gospodarczej, działający w branży doradczej związanej z budownictwem, wykorzystuje motocykl w ramach swojej działalności do spotkań z klientami, kontrahentami czy dojazdów na miejsca inwestycji. Mężczyzna uważa, że motocykl jest nie tylko bardziej ekonomiczny, ale także łatwiejszy w parkowaniu niż samochód. Poza motocyklem właściciel zakupił także akcesoria takie jak kask, odzież ochronna czy buty motocyklowe, które są oznaczone logo firmy. Wnioskodawca uważa, że skoro motocykl jest używany w działalności gospodarczej, a dodatkowo na zakupionych akcesoriach widnieje logo firmy, powinien on mieć prawo do odliczenia 50% VAT-u z ich zakupu.

REKLAMA

W celu weryfikacji prawidłowości swojego twierdzenia zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy może z faktur za zakup wyposażenia dla motocyklisty (kask, odzież ochronna, odzież motocyklowa, buty motocyklowe) odliczyć 50% VAT-u.

KIS: przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia 50% VAT-u od wydatków 

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał, że odzież ochronna i inne akcesoria motocyklowe nie kwalifikują się jako wydatki związane z eksploatacją czy używaniem pojazdów samochodowych. Tym samym, nie można odliczyć z ich zakupu 50% VAT-u. Organ wskazał, że art. 86a ustawy o VAT określa, które wydatki związane z pojazdami samochodowymi uprawniają do odliczenia podatku VAT. Akcesoria motocyklowe nie są ściśle związane z eksploatacją czy używaniem pojazdów, co oznacza, że nie spełniają one kryteriów pozwalających na odliczenie podatku od ich zakupu.

"Odnosząc się do kwestii odliczenia na podstawie art. 86a ustawy, podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupu wyposażenia dla motocyklisty (kasku, odzieży ochronnej, odzieży motocyklowej, butów motocyklowych), należy stwierdzić, że prawo do odliczenia podatku przysługuje podatnikowi w przypadku nabycia towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem wskazanych i ściśle określonych przez ustawodawcę pojazdów poprzez zastosowanie określenia „tych”. Powyższe oznacza, że nabywane towary i usługi muszą być ściśle związane z eksploatacją i używaniem pojazdów wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, tym samym nie mogą być wykorzystywane do eksploatacji i używania innych pojazdów. Przepis art. 86a ust. 2 ustawy należy interpretować w ten sposób, że wydatki związane z pojazdami samochodowymi muszą dotyczyć konkretnych pojazdów. Nie sposób zaś uznać, że odzież ochronna, o której mowa w niniejszej sprawie, wypełnia przesłanki cytowanego przepisu, pozwalające na zaliczenie opisanych zakupów do wydatków związanych z eksploatacją i używaniem wyłącznie „tych” pojazdów samochodowych. Nabyte przez Pana akcesoria w postaci kasku, odzieży ochronnej, odzieży motocyklowej, butów motocyklowych, nie spełniają zatem podstawowego warunku wynikającego z art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług pozwalającego na odliczenie podatku od ich zakupu" - podsumował Dyrektor KIS.

Z uwagi na powyższe, organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.468.2023.3.KS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA