REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy roboty budowlane z materiału powierzonego kwalifikują się do stawki ryczałtu w wysokości 5,5%?

roboty budowlane
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z robót budowlanych realizowanych przy użyciu materiału powierzonego przez zleceniodawcę mogą podlegać stawce ryczałtu w wysokości 5,5%.

Roboty budowlane z materiału powierzonego a ryczałt 

Wnioskodawcą jest podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, będąc również wspólnikiem w kilku spółkach cywilnych. Mężczyzna osiąga przychody z różnorodnych usług budowlanych, realizowanych zarówno dla obiektów mieszkalnych jak i użytkowych. W ramach jednej ze spółek cywilnych wnioskodawca opodatkowuje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stawce 5,5%. Przychody z jednoosobowej działalności opodatkowane są według skali podatkowej. Podatnik nie świadczył i nie świadczy usług w ramach stosunku pracy, które odpowiadałyby czynnościom wykonanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy może stosować stawkę 5,5% ryczałtu od przychodów za roboty budowlane wykonane z materiałów powierzonych przez zleceniodawcę. Mężczyzna uważa, że jego przychody z usług budowlanych powinny podlegać opodatkowaniu 5,5% ryczałtem, niezależnie od źródła materiałów użytych do realizacji zleceń.

KIS: roboty budowlane objęte stawką ryczałtu w wysokości 5,5%

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. KIS uznała, że podatnik może zastosować 5,5% stawkę ryczałtową do przychodów z robót budowlanych. W opinii organu podatkowego wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą związaną z robotami budowlanymi i usługami budowlanymi, które były sklasyfikowane jako działalność wytwórcza. Ponadto, według KIS podatnik nie spełnił żadnych z negatywnych przesłanek określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. 

Dodatkowo, organ podatkowy stwierdził, że stawka ryczałtu 5,5% miała zastosowanie w stosunku do wnioskodawcy, ponieważ suma przychodów z działalności wytwórczej lub robót budowlanych nie przekroczyła określonego limitu zawartego w ustawie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.85.2023.1.ASZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA