REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi remontowo-budowlane za granicą wpływają na obowiązek rejestracji VAT w Polsce?

dom budowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wnioskodawca nie jest zobowiązany do wliczania obrotu, uzyskanego ze świadczenia usług budowlanych na nieruchomościach w Belgii, do limitu przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym, ze względu na nieprzekroczenie progowego limitu 200 000 zł na terytorium kraju, przedsiębiorca nie zostaje zobligowany do rejestracji jako podatnik VAT.

Świadczenie usług budowlanych na terytorium Belgii a VAT w Polsce

Wnioskodawca ma zarejestrowaną firmę remontowo-budowlaną i nie jest zgłoszony do VAT. Wykonuje usługi jako podwykonawca dla innej firmy budowlanej zarejestrowanej w Polsce jako czynny podatnik VAT, która zleca mu prace budowlane dla belgijskiej firmy. Przedsiębiorca wystawia faktury polskiej firmie bez podatku VAT, ponieważ w 2022 r. nie przekroczył limitu 200 000 zł. Mężczyzna pracuje w systemie mieszanym, czyli wykonuje usługi na terytorium Polski i Belgii, gdzie w Polsce osiąga przychód ok. 50 000 zł rocznie. Większość świadczonych usług jest wykonywana na terytorium Belgii. Całościowy przychód wnioskodawcy wynikający z usług remontowo-budowlanych wykonywanych w Polsce i w Belgii w 2023 r. może przekroczyć 200 000 zł. W 2022 r. z tytułu świadczenia usług remontowo-budowlanych na terytorium kraju nie przekroczył limitu 200 000 zł, również w 2023 r. z tytułu świadczenia tych usług na terytorium kraju nie przekroczy tego limitu. Oprócz świadczenia usług remontowo-budowlanych przedsiębiorca nie dokonywał, nie dokonuje i nie będzie dokonywał dostawy towarów ani nie świadczył, nie świadczy i nie będzie świadczył innych usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Świadczone usługi remontowo-budowlane na rzecz polskiej firmy, które wykonywane będą na terytorium Belgii, są usługami związanymi z nieruchomościami położonymi na terytorium Belgii.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem przedsiębiorcy obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii nie powinien być wliczony do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT i w związku z tym, że z tytułu świadczenia usług na terytorium kraju nie przekroczy limitu 200 000 zł, nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT.

W celu upewnienia się co do prawidłowości swojego stanowiska zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii powinien wliczyć do limitu z art. 113 ust. 1 ww. ustawy i w związku z tym, czy powstanie u niego obowiązek rejestracji do podatku VAT.

Brak obowiązku wliczania obrotu z usług w Belgii do limitu VAT w Polsce

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie, KIS stwierdziła, że obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii nie powinien być wliczony do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym, jeśli z tytułu świadczenia usług na terytorium kraju nie przekroczy limitu 200 000 zł, osoba prowadząca firmę remontowo-budowlaną nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT.

Organ podatkowy analizując sprawę, wskazał, że do wartości limitu zwolnienia, o którym mowa ww. uregulowaniu, wnioskodawca nie powinien wliczać kwot z tytułu wykonania usług, które stosownie do art. 28e ww. ustawy, nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Z uwagi na powyższe, wartość wykonywanych przez przedsiębiorcę usług na nieruchomościach znajdujących się na terytorium Belgii, do których zastosowanie znajdzie art. 28e ustawy o VAT, nie będzie wliczana do limitu zwolnienia, określonego w art. 113 ust. 1  tej ustawy. W konsekwencji powyższego, z uwagi na fakt, iż z tytułu sprzedaży podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju mężczyzna nie przekroczył i nie przekroczy limitu 200 000 zł, to nie ma obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego wynikającego z art. 96 ust. 1 ww. ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Podsumowując, prawidłowe jest Pana stanowisko, że obrotu uzyskanego z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach znajdujących się na terytorium Belgii nie powinien Pan wliczać do limitu wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy, w związku z tym z tytułu świadczonych usług na terytorium kraju nie przekroczy Pan limitu 200 000 zł, to nie powstanie u Pana obowiązek rejestracji do podatku VAT" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.339.2023.2.JK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA