REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi remontowo-budowlane za granicą wpływają na obowiązek rejestracji VAT w Polsce?

dom budowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wnioskodawca nie jest zobowiązany do wliczania obrotu, uzyskanego ze świadczenia usług budowlanych na nieruchomościach w Belgii, do limitu przewidzianego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym, ze względu na nieprzekroczenie progowego limitu 200 000 zł na terytorium kraju, przedsiębiorca nie zostaje zobligowany do rejestracji jako podatnik VAT.

Świadczenie usług budowlanych na terytorium Belgii a VAT w Polsce

Wnioskodawca ma zarejestrowaną firmę remontowo-budowlaną i nie jest zgłoszony do VAT. Wykonuje usługi jako podwykonawca dla innej firmy budowlanej zarejestrowanej w Polsce jako czynny podatnik VAT, która zleca mu prace budowlane dla belgijskiej firmy. Przedsiębiorca wystawia faktury polskiej firmie bez podatku VAT, ponieważ w 2022 r. nie przekroczył limitu 200 000 zł. Mężczyzna pracuje w systemie mieszanym, czyli wykonuje usługi na terytorium Polski i Belgii, gdzie w Polsce osiąga przychód ok. 50 000 zł rocznie. Większość świadczonych usług jest wykonywana na terytorium Belgii. Całościowy przychód wnioskodawcy wynikający z usług remontowo-budowlanych wykonywanych w Polsce i w Belgii w 2023 r. może przekroczyć 200 000 zł. W 2022 r. z tytułu świadczenia usług remontowo-budowlanych na terytorium kraju nie przekroczył limitu 200 000 zł, również w 2023 r. z tytułu świadczenia tych usług na terytorium kraju nie przekroczy tego limitu. Oprócz świadczenia usług remontowo-budowlanych przedsiębiorca nie dokonywał, nie dokonuje i nie będzie dokonywał dostawy towarów ani nie świadczył, nie świadczy i nie będzie świadczył innych usług wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Świadczone usługi remontowo-budowlane na rzecz polskiej firmy, które wykonywane będą na terytorium Belgii, są usługami związanymi z nieruchomościami położonymi na terytorium Belgii.

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem przedsiębiorcy obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii nie powinien być wliczony do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT i w związku z tym, że z tytułu świadczenia usług na terytorium kraju nie przekroczy limitu 200 000 zł, nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT.

W celu upewnienia się co do prawidłowości swojego stanowiska zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii powinien wliczyć do limitu z art. 113 ust. 1 ww. ustawy i w związku z tym, czy powstanie u niego obowiązek rejestracji do podatku VAT.

Brak obowiązku wliczania obrotu z usług w Belgii do limitu VAT w Polsce

REKLAMA

W odpowiedzi na zapytanie, KIS stwierdziła, że obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii nie powinien być wliczony do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym, jeśli z tytułu świadczenia usług na terytorium kraju nie przekroczy limitu 200 000 zł, osoba prowadząca firmę remontowo-budowlaną nie ma obowiązku rejestracji jako podatnik VAT.

Organ podatkowy analizując sprawę, wskazał, że do wartości limitu zwolnienia, o którym mowa ww. uregulowaniu, wnioskodawca nie powinien wliczać kwot z tytułu wykonania usług, które stosownie do art. 28e ww. ustawy, nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski. Z uwagi na powyższe, wartość wykonywanych przez przedsiębiorcę usług na nieruchomościach znajdujących się na terytorium Belgii, do których zastosowanie znajdzie art. 28e ustawy o VAT, nie będzie wliczana do limitu zwolnienia, określonego w art. 113 ust. 1  tej ustawy. W konsekwencji powyższego, z uwagi na fakt, iż z tytułu sprzedaży podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju mężczyzna nie przekroczył i nie przekroczy limitu 200 000 zł, to nie ma obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego wynikającego z art. 96 ust. 1 ww. ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Podsumowując, prawidłowe jest Pana stanowisko, że obrotu uzyskanego z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach znajdujących się na terytorium Belgii nie powinien Pan wliczać do limitu wynikającego z art. 113 ust. 1 ustawy, w związku z tym z tytułu świadczonych usług na terytorium kraju nie przekroczy Pan limitu 200 000 zł, to nie powstanie u Pana obowiązek rejestracji do podatku VAT" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.339.2023.2.JK

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA