REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki związane ze szkoleniem i zdobywaniem uprawnień lotniczych mogą być zaliczone jako koszty podatkowe?

samolot, pilot, uprawnienia lotnicze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wydatki związane ze szkoleniem i zdobywaniem uprawnień lotniczych wnioskodawcy stanowią koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, co potwierdza związek tych wydatków z przyszłym przychodem i spełnienie kryteriów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Szkolenie i zdobywanie uprawnień lotniczych a koszty podatkowe

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z usługami wspomagającymi transport lotniczy. Rozlicza się na ogólnych zasadach podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadząc uproszczoną księgowość w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz jest płatnikiem VAT. Planuje rozszerzyć zakres działalności o usługi z zakresu prowadzenia transportu lotniczego pasażerskiego i towarów, które wymagają uzyskania odpowiednich licencji i uprawnień pilota. Aby zdobyć wymagane uprawnienia pilota i spełnić wszystkie normy bezpieczeństwa oraz prawne regulacje, podatnik będzie musiał ponieść znaczące koszty. Dotyczą one nie tylko opłat za szkolenie, ale także wynajem samolotu, opłaty lotniskowe, koszty paliwa, koszty egzaminów przed lotniczą komisją egzaminacyjną, a także zakup materiałów szkoleniowych, nawigacyjnych i innych akcesoriów niezbędnych do realizacji szkoleń.

REKLAMA

Mężczyzna zadał pytanie KIS czy poniesione wydatki oraz przyszłe wydatki można uznać za koszty uzyskania przychodów. Podatnik uważa, że poniesione oraz przyszłe wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych.

KIS: wydatki na uprawnienia lotnicze stanowią koszty podatkowe

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez podatnika było prawidłowe. W opinii organu podatkowego poniesione oraz przyszłe wydatki związane ze szkoleniem i zdobywaniem uprawnień lotniczych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej wnioskodawcy. KIS wyjaśniła, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów obejmują wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wyłączonych w ustawie o PIT. Organ podatkowy stwierdził, że poniesione wydatki przez mężczyznę były związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i zdobywaniem wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej związaną z transportem lotniczym. KIS uznała, że poniesione wydatki miały bezpośredni związek z przyszłym przychodem, który zostanie osiągnięty poprzez świadczenie usług lotniczych. 

Ponadto, organ podatkowy podkreślił, że istnieje związek przyczynowo - skutkowy między poniesieniem wydatków, a przyszłym przychodem. Poniesienie wydatków przez wnioskodawcę jest niezbędne do uzyskania odpowiednich licencji i uprawnień lotniczych, które umożliwią świadczenie usług lotniczych, co warunkuje zaliczenie do kosztów podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.572.2023.4.AC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA