Jaką stawką ryczałtu opodatkowana jest działalność szkoleniowa?

REKLAMA
REKLAMA
Ustalenie stawki ryczałtu dla przychodów z tytułu usług szkoleniowych
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą, która polega m.in. na prowadzeniu szkoleń z zakresu umiejętności miękkich dla pracowników oraz menedżerów i kadry zarządzającej. Jej klientami są podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Kobieta prowadzi szkolenia zarówno online, jak i stacjonarnie. Prowadzi również sesje coachingowe i webinary, a także nagrywa krótkie filmiki szkoleniowe. Usługi świadczone przez podatniczkę sklasyfikowane są wg symbolu PKWiU 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Obecnie jej działalność opodatkowana jest podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kobieta wskazała, że zamierza wybrać opodatkowanie ryczałtem w kolejnym roku podatkowym rozpoczynającym się od stycznia 2023 r.
REKLAMA
Zdaniem wnioskodawczyni, przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie opisanym w stanie faktycznym mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawką ryczałtu w wysokości 8,5%. Jednakże w celu weryfikacji prawidłowości swojego stanowiska zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jej twierdzenie, jest zgodne z prawem.
KIS: przychody z usług szkoleniowych opodatkowane 8,5% ryczałtem
REKLAMA
Według interpretacji KIS, przychody uzyskane przez podatniczkę ze świadczenia usług szkoleniowych, które sklasyfikowane są według PKWiU pod symbolem 85.59.B., mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według stawki ryczałtu w wysokości 8,5%.
"Odnosząc zatem przedstawiony opis sprawy do stanu prawnego obowiązującego w jego zakresie, zgodzić należy się z Pani stanowiskiem, że w odniesieniu do osiąganych przez Panią w 2023 r. przychodów ze świadczenia ww. usług, znajdzie zastosowanie 8,5% stawka ryczałtu, określona w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" - wskazał Dyrektor KIS.
W związku z powyższym, organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe i potwierdził możliwość zastosowania 8,5% stawki ryczałtu od uzyskiwanych przychodów.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA