Czy odsetki wypłacone przez komplementariusza od pożyczki stanowią koszt podatkowy dla spółki komandytowej?
REKLAMA
REKLAMA
Oprocentowana pożyczka od komplementariusza spółki
Wnioskodawca - pewna spółka komandytowa prowadzi działalność w Polsce w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży towarów. Komandytariuszem w spółce jest osoba fizyczna (polski rezydent podatkowy) z prawem do 5% zysku, a komplementariuszem – inna osoba fizyczna (również polski rezydent) z prawem do 95% zysku. Wnioskodawca potrzebuje środków finansowych na bieżącą działalność. W związku z tym, rozważa oprocentowaną pożyczkę od komplementariusza, która miałaby na celu zabezpieczenie przychodów.
REKLAMA
W tym stanie sprawy spółka chciała dowiedzieć się, czy odsetki od pożyczki udzielonej przez komplementariusza będą stanowiły koszt podatkowy dla spółki komandytowej.
Wnioskodawca argumentował, że odsetki od pożyczki udzielonej przez komplementariusza spełniają definicję kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1 updop. Zdaniem spółki, odsetki te powinny być zaliczone do kosztów, o ile nie przekroczą 3 000 000 zł rocznie lub, w przypadku roku podatkowego krótszego lub dłuższego niż 12 miesięcy, 250 000 zł pomnożonych przez liczbę miesięcy. Spółka wskazuje, że odsetki nie są wymienione w wyłączeniach od kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 updop).
Wydatki poniesione przez podatnika mogą stanowić koszt uzyskania przychodów
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko spółki. Wydatki poniesione przez podatnika mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, o ile spełniają szereg kryteriów, w tym definitywność wydatku, związek z prowadzoną działalnością, i zostały właściwie udokumentowane. Odsetki z kredytu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod pewnymi warunkami. Istotny jest cel poniesienia odsetek i związek przyczynowo-skutkowy oraz gospodarczy pomiędzy zapłatą odsetek, a przychodami w spółce. W związku z tym, odsetki od pożyczki udzielonej spółce przez komplementariusza mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów i warunków opisanych w ustawie CIT.
"Mając na uwadze ww. przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że odsetki od pożyczki udzielonej Spółce komandytowej przez komplementariusza będą spełniać warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, w tym nie zajdzie zastosowanie wyłączenie określone w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Zatem mogą one zostać rozpoznane jako koszt uzyskania przychodów Spółki z zachowaniem warunków, o których mowa w art. 15c ustawy o CIT.
Zauważyć należy, że limit kosztów finansowania dłużnego, o którym mowa w przepisach art. 15c updop obejmuje wszelkie koszty finansowania dłużnego w myśl art. 15 ust. 12 updop wykorzystywane przez Spółkę, a nie wyłącznie koszty odsetek wypłaconych Komplementariuszowi od udzielonej Spółce pożyczki." - wskazał organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.