Czy sprzedaż ładowaczy czołowych wpływa na rozliczanie ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
- Sprzedaż ładowaczy czołowych a ryczałt
- KIS: sprzedaż ładowaczy czołowych wraz z osprzętem nie podlega opodatkowaniu ryczałtem
Sprzedaż ładowaczy czołowych a ryczałt
Wnioskodawcą jest osoba fizyczna, posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, rozliczająca się na zasadach ryczałtu. Podatnik jest wspólnikiem w spółkach jawnych. Prowadzi działalność gospodarczą związaną z przygotowywaniem projektów dotyczących budowy farm fotowoltaicznych. W ramach inwestycji nabywa prawo do dysponowania gruntem i uzyskuje niezbędne zgody i pozwolenia od organów państwowych. W latach ubiegłych dokonywał również sprzedaży maszyn rolniczych, jednak w obowiązującym roku podatkowym nie dokonał żadnej sprzedaży w tym zakresie. Wnioskodawca wskazał, że ładowacze czołowe, które sprzedawał, są opcjonalnym wyposażeniem ciągników rolniczych i nie można ich uznać za części pojazdów mechanicznych. Ładowacze czołowe są montowane do ramy ciągników rolniczych i służą do załadunku, wyładunku i przemieszczania różnych materiałów na gospodarstwach rolnych.
REKLAMA
Podatnik skierował pytanie do KIS czy sprzedaż ładowaczy czołowych wraz z osprzętem może spowodować utratę prawa do rozliczania się ryczałtem. Wnioskodawca uważa, że sprzedaż ładowaczy czołowych nie wpłynie na utratę prawa do kontynuowania rozliczeń na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
KIS: sprzedaż ładowaczy czołowych wraz z osprzętem nie podlega opodatkowaniu ryczałtem
REKLAMA
Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było błędne. Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowania nie stosuje się do podatników prowadzących działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. KIS stwierdziła, że akcesoria do pojazdów mechanicznych stanowią dodatkowe wyposażenie i są używane w pojazdach, aby zwiększyć ich funkcjonalność.
KIS potwierdziła, że ładowacze czołowe wraz z osprzętem nie są uważane za części lub akcesoria do pojazdów mechanicznych, a więc kwalifikują się do wyłączenia z opodatkowania ryczałtem. Organ podatkowy zaznaczył, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania przeznaczoną głównie dla niektórych rodzajów działalności, takich jak handel detaliczny, usługi gastronomiczne czy usługi fryzjerskie, i nie obejmuje działalności związanej z produkcją, sprzedażą lub serwisowaniem ciągników rolniczych ani związanego z nimi sprzętu. Reasumując KIS uznała, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie jest odpowiednią formą opodatkowania dla sprzedaży specjalistycznego sprzętu rolniczego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.