REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na uroczystość jubileuszową spółki farmaceutycznej to koszty uzyskania przychodów?

dokształcanie kształcenie szkolenie szkolenia trening kołczing coaching mentoring wykład lekcja prezentacja biuro pracownicy ludzie
dokształcanie kształcenie szkolenie szkolenia trening kołczing coaching mentoring wykład lekcja prezentacja biuro pracownicy ludzie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że uczestnictwo pracowników i kontrahentów w uroczystości jubileuszowej spółki nie skutkuje przysporzeniem majątkowym, a cel imprezy ma charakter ogólny, co wyklucza obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wydatki na uroczystość jubileuszową a koszty podatkowe 

Wnioskodawcą jest spółka, która prowadzi działalność w zakresie farmaceutycznym. Wnioskodawca ma siedzibę w Polsce i prowadzi działalność związaną z handlem hurtowym produktami farmaceutycznymi dla różnych kategorii zwierząt. Spółka zatrudnia pracowników na umowę o pracę i współpracuje z hurtowniami weterynaryjnymi jako klientami. Z racji długoletniego istnienia na rynku, wnioskodawca planuje zorganizować jubileuszową uroczystość. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości oraz wzmocnienie więzi między spółką, jej pracownikami oraz kontrahentami. Uroczystość będzie składać się z dwóch części: oficjalnej konferencji, na której przedstawiona zostanie historia spółki, jej struktura, wizja rozwoju i nowe propozycje produktowe, oraz bankietu z kolacją, na którym wnioskodawca zapewni nocleg dla gości przyjezdnych.

REKLAMA

Gośćmi uroczystości będą m.in. właściciele hurtowni, osoby zarządzające nimi, profesorowie weterynarii, pracownicy Spółki i jej spółki matki. Impreza będzie obejmować wynajem sali konferencyjnej, sali bankietowej, usługi gastronomiczne i noclegi w hotelu, a także usługi firmy eventowej i operatora do dokumentowania wydarzenia. Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy wydatki związane z uroczystością jubileuszową mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów oraz czy spółka będzie płatnikiem podatku dochodowego. Spółka uważa, że udział pracowników i kontrahentów w uroczystości jubileuszowej nie generuje obowiązku podatkowego.

KIS: udział w uroczystości spółki nie generuje obowiązku podatkowego

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że udział pracowników i kontrahentów w uroczystości jubileuszowej nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, więc spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego w związku z uroczystością. KIS wyjaśniła, że zgodnie z przyjętym orzecznictwem za nieodpłatne świadczenie można uznać przychód pracownika, który podlega opodatkowaniu. Kryteria obejmują dobrowolność przyjęcia świadczenia, korzyść dla pracownika, jej wymierność oraz indywidualny charakter korzyści. Organ podatkowy podkreślił, że choć orzecznictwo dotyczy pracowników, to jego wytyczne mogą być stosowane również do innych podmiotów niż pracownicy. KIS podkreśliła, że kryteria określone w wyroku dotyczące nieodpłatnych świadczeń można zastosować do oceny sytuacji pracowników i kontrahentów spółki w kontekście uroczystości jubileuszowej.

Organ podatkowy zwrócił uwagę na cel imprezy jubileuszowej, który obejmuje zwiększenie świadomości kontrahentów i pracowników odnośnie działalności spółki, integrację oraz wzmocnienie więzi między spółką, pracownikami oraz kontrahentami. KIS zaznaczyła że cel może przekładać się na korzyść ogólną, co jest istotne w kontekście oceny nieodpłatnych świadczeń. Organ podatkowy podkreślił, że udział pracowników i kontrahentów w uroczystości jubileuszowej nie skutkował przysporzeniem majątkowym. KIS wskazała, że brak było konkretnych korzyści finansowych lub innych wymiernych korzyści majątkowych, które wynikałyby z uczestnictwa w imprezie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.334.2023.4.SJ

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA

  Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

  Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

  Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

  REKLAMA

  Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

  Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

  REKLAMA