REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są usługi związane z administracyjną obsługą biura?

praca, biuro, komputer, pracownik
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody ze świadczenia usług związanych z administracyjną obsługą biura sklasyfikowanych według PKWiU 82.11.10.0., kwalifikują się do opodatkowania 8,5% stawką ryczałtu.

Usługi związane z administracyjną obsługą biura a stawka ryczałtu

Wnioskodawca od marca 2021 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, skoncentrowaną na świadczeniu usług administracyjnych związanych z obsługą biura. Jego obowiązki obejmują wsparcie klientów w dziedzinie wyboru dostawców, wystawiania faktur, obsługi e-mail, rozliczeń z dostawcami oraz innych kwestii administracyjnych. Powyższe usługi objęte są klasyfikacją PKWiU 82.11 - Usługi związane z administracyjną obsługą biura. Mężczyzna świadczy usługi w opisanym zakresie jako niezależny kontraktor – nie jest pracownikiem, przedstawicielem, współtwórcą, ani reprezentantem swoich klientów. Według wnioskodawcy, jego usługi powinny kwalifikować się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, które brzmiało: czy zakres usług wskazanych w stanie faktycznym, które wykonuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, polegającej na administracyjnej obsłudze biura (PKWiU 82.11) kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.

Usługi związane z administracyjną obsługą biura opodatkowane ryczałtem 8,5%

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że usługi świadczone przez wnioskodawcę sklasyfikowane pod kodem PKWiU 82.11.10.0 mogą być opodatkowane ryczałtem 8,5%. Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, analizując przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz dodatkowo ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Dyrektor KIS wskazał:

"Z opisu sprawy, jak i analizy przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie wynika, aby świadczone przez Pana usługi były wyłączone z opodatkowania, bądź objęte inną stawką ryczałtu. Wobec powyższego przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług administracyjnych objętych grupowaniem PKWiU 82.11. mogą być opodatkowane stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z uwagi na powyższe, organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Źródło: Przychody ze świadczenia usług związanych z administracyjną obsługą biura sklasyfikowanych według PKWiU 82.11.10.0., kwalifikują się do opodatkowania ... - Interpretacja - 0113-KDIPT2-1.4011.398.2023.2.DJD - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA