REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka ryczałtu na wytwarzanie aparatów ortodontycznych i modeli gipsowych?

REKLAMA

REKLAMA

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) działalność pracowni ortodontycznej, polegająca na produkcji aparatów ortodontycznych i modeli gipsowych, podlega opodatkowaniu stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ wytworzone wyroby są nowe i integralnie związane z jego działalnością wytwórczą.

Pracownia ortodontyczna a stawka ryczałtu 

Wnioskodawca jest wspólnikiem pracowni ortodontycznej, która specjalizuje się w produkcji aparatów ortodontycznych i modeli gipsowych na zlecenie prywatnych gabinetów stomatologicznych. Pracownia wykonuje swoje prace na podstawie wycisków zębów pacjentów lub skanów elektronicznych dostarczonych przez gabinety stomatologiczne. Zakres prac obejmuje różne czynności związane z wyrobem aparatów ortodontycznych i modeli gipsowych. Każdy aparat jest unikatowy i tworzony na potrzeby konkretnego pacjenta, a modele gipsowe są używane przez lekarzy ortodontów do opracowania planu leczenia pacjentów. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy może opodatkować swoją działalność, polegającą na wytwarzaniu aparatów ortodontycznych i modeli gipsowych, stawką ryczałtu 5,5%. Podatnik jest zdania, że świadczoną działalność należy opodatkować stawką 5,5%.

REKLAMA

KIS: pracownia ortodontyczna podlega stawce ryczałtu w wysokości 5,5%

REKLAMA

KIS stwierdziła, że stanowisko podatnika było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca prowadził pracownię ortodontyczną, gdzie tworzone są aparaty ortodontyczne i modele gipsowe. Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, działalność wytwórcza podlega opodatkowaniu stawką 5,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, co obejmuje produkcję i wytwarzanie nowych wyrobów. KIS stwierdziła, że wyroby wytwarzane przez pracownię są nowe, co jest istotnym kryterium opodatkowania wskazaną stawką ryczałtu. Nowość oznacza, że wyroby zostały wytworzone w wyniku działań podatnika i wcześniej nie istniały.

Według KIS, aparaty ortodontyczne i modele gipsowe są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością wytwórczą pracowni ortodontycznej. Są one tworzone na potrzeby pacjentów gabinetów stomatologicznych i są integralną częścią działalności firmy. Ponadto, organ podatkowy uznał, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie wyłączają działalności wytwórczej z opodatkowania. KIS stwierdziła, że brak wyłączenia oznacza, ż działalność wnioskodawcy może być objęta stawką ryczałtu w wysokości 5,5%.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.456.2022.1.DB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA