Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT w związku z realizacją projektu usuwania azbestu?
REKLAMA
REKLAMA
- Realizacja projektu usuwania azbestu przez gminę a VAT
- Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania
Realizacja projektu usuwania azbestu przez gminę a VAT
Gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. W przyszłości planuje realizację zadania polegającego na likwidacji wyrobów zawierających azbest. Działania podejmowane przez gminę w ramach zadania należą do jej zadań własnych, o których mowa w ustawie o samorządzie gminnym. Zakupione towary i usługi, służące realizacji zadania, nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT (niepodlegające). Wątpliwości gminy dotyczyły kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania. Urząd był przekonany, że nie ma on prawa do odliczenia podatku VAT przy realizacji ww. zadania.
REKLAMA
W celu weryfikacji prawidłowości swojego twierdzenia gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku VAT od nabytych usług związanych z realizacją projektu usuwania azbestu.
Brak prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania
Dyrektor KIS zgodził się z przedstawionym stanowiskiem, uznając, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania usuwania azbestu.
REKLAMA
Organ podatkowy w swojej interpretacji argumentował to tym, że gmina działa jako organ władzy publicznej, a realizowane zadanie usuwania azbestu ma charakter publicznoprawny i nie podlega opodatkowaniu VAT. Gmina, realizując te działania, nie występuje w roli podatnika VAT. Ponadto zlecanie czynności usuwania azbestu nie stanowi świadczenia usług podlegających opodatkowaniu VAT, pod warunkiem, że działalność ta nie ma na celu osiągania stałego dochodu dla gminy i jest finansowana wyłącznie ze środków gminy.
"W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie zostaną spełnione, ponieważ zakupione towary i usługi, służące realizacji zadania, nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Podsumowując, gminie nie przysługuje – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadania" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.