REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie za pełnienie funkcji dyrektora niepublicznego przedszkola, pokryte środkami z dotacji oświatowej, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w stawce 3%.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że praca marynarza na statku poza terytorium lądowym państw uprawnia do skorzystania z nielimitowanej ulgi abolicyjnej, niezależnie od typu statku, na którym wykonuje pracę.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że papiery wartościowe wyemitowane przez Komisję Europejską nie są traktowane na równi ze skarbowymi papierami wartościowymi dla celów obniżania podstawy opodatkowania podatkiem od niektórych instytucji finansowych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi doskonalenia zawodowego sklasyfikowane pod kodem PKWiU 85.59.1 kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że transakcja zakupu samochodu osobowego od sprzedającego, który korzystał ze zwolnienia z podatku VAT, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynajem domków do apiterapii w kontekście prowadzenia gospodarstwa rolnego i hodowli pszczół jest działalnością podlegającą opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe w ramach modyfikacji i aktualizacji systemu informatycznego podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT, a nie zwolnieniu od podatku.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że lekarz dentysta, zawierając umowę na świadczenie usług leczniczych na rzecz osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia, będzie mógł korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli spełni warunki wskazane w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przychody z rocznego najmu domków rekreacyjnych można rozliczać jako najem prywatny z opcją ryczałtu ewidencjonowanego.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik PIT może skorzystać z ulgi na złe długi, pomniejszając podstawę opodatkowania o kwotę nieściągniętych od dłużnika wierzytelności, pod warunkiem spełnienia określonych warunków - dłużnik nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego na ostatni dzień marca 2023 roku, co poprzedzało dzień złożenia zeznania podatkowego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że opłata za przesyłkę stanowi element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy książek, w związku z czym dostawa książek oraz przesyłka stanowią świadczenie kompleksowe, które powinno być opodatkowane stawką podatku VAT właściwą dla dostawy książek.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że kwoty dobrowolnych napiwków, uiszczanych przez klientów na rzecz konkretnych pracowników w sposób bezgotówkowy, które trafiają na rachunek bankowy prowadzącego działalność, a następnie pod koniec danego miesiąca są wypłacane pracownikom w takiej samej kwocie, jak wpłacone przez klientów, nie stanowią podstawy opodatkowania w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek obrotowy od importu, naliczony i opłacony w Niemczech, nie powinien być wliczany do podstawy opodatkowania akcyzą samochodu osobowego, importowanego z terytorium państwa trzeciego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po uwzględnieniu wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego zmieniła stanowisko przedstawione w wydanej interpretacji podatkowej potwierdzając, że sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły nie podlega opodatkowaniu VAT. Sprzedaż posiłków dla osób z zewnątrz jest opodatkowana 8% stawką VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi superwizji, zaliczane do pozaszkolnych form edukacji, mogą być opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 8,5%.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) organy samorządu terytorialnego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku wykonywania czynności związanych z administracją samorządową.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że otrzymanie środków pieniężnych przez spółkę od dostawców zagranicznych w ramach modelu transgranicznego nie będzie wywoływać dla spółki skutków w podatku VAT, w szczególności spółka nie będzie zobowiązana do obniżenia odliczonego podatku VAT naliczonego w związku z otrzymanymi „rabatami pośrednimi”.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawczynię nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że zbycie następuje po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, prowadzonej przez spółkę jawną, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5,5%.
Dyrektor KIS potwierdził, że usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, czyli są przychodem z działalności usługowej w stawce 8,5%.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku darowizny mieszkania obciążonego hipoteką obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania wyniesie zero z uwagi na fakt, że wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż rynkowa wartość darowanego udziału.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwoty zwracane przez najemcę wynajmującemu z tytułu rozliczeń za media i prąd stanowią przychód wynajmującego i podlegają opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku gdy transakcje nie są objęte uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług oraz czynności te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku PCC z tytułu umów sprzedaży pojazdów samochodowych w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania przekracza 1000 zł, gdyż czynności te (umowy) nie są wyłączone z opodatkowania PCC.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że brytyjska spółka Limited Liability Partnership (LLP), prowadząca działalność dzierżawy gruntów na terenie RP, będzie traktowana jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w Polsce, opodatkowany od dochodów osiąganych na terytorium Polski z wydzierżawiania gruntów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że cała wartość usługi opinii biegłego sądowego, obejmująca wynagrodzenie biegłego oraz koszty dodatkowe, jest uwzględniana jako podstawa opodatkowania VAT.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stowarzyszenie musi opodatkować usługi udostępniania wiedzy, ponieważ są one odpłatne, a stowarzyszenie nie spełnia warunków zwolnienia z VAT związanych z brakiem nastawienia na osiąganie zysku i świadczenia usług na rzecz swoich członków.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że vouchery na pobyt w hotelu SPA, oferowane pracownikom jako nagrody jubileuszowe, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie stanowią dodatkowej formy gratyfikacji za pracę i nie przynoszą pracownikom bezpośredniej korzyści majątkowej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że czynności wykonywane przez lekarza weterynarii na rzecz powiatowego lekarza weterynarii, będące konsekwencją decyzji administracyjnej wyznaczającej go jako wykonawcę tych czynności, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w związku z wykonywaniem tych czynności nie będzie on działał jako podatnik VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że udostępnienie pomieszczeń przez spółkę firmie zewnętrznej w celu świadczenia usług utrzymania porządku będzie czynnością odpłatną i jako taka podlegać będzie opodatkowaniu VAT.
Dyrektor KIS potwierdził brak opodatkowania podatkiem akcyzowym glikolu propylenowego oraz gliceryny, które będą sprzedawane samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji jednoznacznie stwierdziła, że nie istnieje podstawa prawna do wypłacenia w formie pieniężnej kwoty odpowiadającej niewykorzystanej przez podatnika części ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni będzie uprawniona do opodatkowania swoich przychodów w bieżącym i przyszłym roku podatkowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ponieważ jej przyszła działalność gospodarcza jako lekarza specjalisty różni się istotnie od dotychczasowych obowiązków wynikających z umowy o pracę.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nabywane od zleceniobiorców przez polską przedsiębiorczynię, która organizuje wyjazdy turystyczne, mogą być zaklasyfikowane jako usługi dla bezpośredniej korzyści turysty.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że podstawą opodatkowania w przypadku zakładów wzajemnych jest pełna kwota wpłaconych stawek graczy, bez pomniejszania o prowizję pobraną przez spółkę.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka, która prowadzi działalność rolniczą polegającą na hodowli i sprzedaży bluszczu na panelu oraz sprzedaży sadzonek nie podlega opodatkowaniu podatkiem CIT.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odpłatna cesja praw z umowy ubezpieczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile spełnia kryteria umowy sprzedaży, zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego.
Produkcja pelletu opałowego z otrąb pszennych, żytnich lub owsianych nie jest objęta podatkiem akcyzowym - potwierdził Dyrektor KIS.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) aport wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy do spółki komandytowej nie generuje obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.
Dyrektor KIS potwierdził, że różnica w wartości udziałów w nieruchomościach nabywanych w drodze umowy zamiany nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Dyrektor KIS potwierdził, że możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przy jednoczesnym opodatkowaniu dochodów osiąganych z tytułu uczestnictwa w spółce cywilnej na zasadach ogólnych (skalą podatkową).
Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni nie będzie wliczała wartości podatku od nieruchomości do podstawy wyliczenia podatku ryczałtowego od dochodu podatnika z dzierżawy nieruchomości – składnika prywatnego majątku.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotu niebędącego czynnym podatnikiem VAT, jeżeli wierzytelność została wpisana do rejestru dłużników.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) pomimo tymczasowego wynajmowania lokalu zakupionego za środki ze sprzedaży nieruchomości dziedziczonej, wnioskodawczyni kwalifikuje się do skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Dyrektor KIS potwierdził, że ze względu na odrębny charakter dokonanych przez Spółkę czynności prawnych, tj. odpłatnego zbycia oraz zawarcia umowy dzierżawy, stanowią one odrębne transakcje na gruncie podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako dostawa towarów oraz świadczenie usług.
REKLAMA