Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowywanie raportów i analiz w systemie ERP a ryczałt
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi polegające na przygotowywaniu dla klienta raportów i analiz o różnych danych wartościowych i ilościowych, w tym finansowych, a także zweryfikowaniu poprawności danych zawartych w tych raportach po sprawdzeniu zgodności z danymi źródłowymi. Raporty i analizy wykonywane przez przedsiębiorcę nie mają charakteru usług doradztwa, a są jedynie czystym dostarczeniem informacji analitycznej, w sposób odpowiednio posegregowany z wykorzystaniem danych pochodzących z różnych źródeł, tj. modułów informatycznego systemu klasy ERP klienta, w których ewidencję i wprowadzanie danych wykonują pracownicy tego klienta. Usługi te sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 82.19.13.0 – Usługi przygotowania dokumentów i pozostałe specjalistyczne usługi wspomagające prowadzenie biura. Podatnik rozlicza się z podatku dochodowego od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
REKLAMA
W celu weryfikacji zastosowania prawidłowej stawki opodatkowania zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy usługi przygotowania raportów i analiz w informatycznym module raportowania zintegrowanego systemu klasy ERP mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Przedsiębiorca był zdania, że jego usługi powinny być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Argumentował, że świadczone przez niego usługi przygotowywania raportów i analiz nie mają charakteru usług doradztwa, a jedynie polegają na dostarczeniu informacji analitycznej opartej na danych pochodzących z różnych źródeł w systemie ERP klienta.
KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 8,5%
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, odnosząc się do odpowiednich przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS wyjaśniła, że usługi świadczone przez wnioskodawcę, polegające na przygotowywaniu raportów i analiz z wykorzystaniem danych z systemu ERP klienta, nie są usługami doradztwa, a stanowią usługi przygotowania dokumentów i specjalistyczne usługi wspomagające prowadzenie biura. Zgodnie z PKWiU, te usługi zostały sklasyfikowane w grupowaniu 82.19.13.0. Na podstawie powyższego organ stwierdził, że prawidłowa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla przedmiotowych usług wynosi 8,5%.
"Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że do przychodów uzyskanych z tytułu opisanych we wniosku usług, mieszczących się w grupowaniu PKWiU 82.19.13.0 i – jak wynika z treści wniosku – niebędących usługami powielania, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA