Czy dobrowolne napiwki przekazywane bezgotówkowo i wypłacane pracownikom podlegają opodatkowaniu VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Dobrowolne napiwki w gastronomii a VAT
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gastronomiczną (usługi restauracyjne) i jest czynnym podatnikiem VAT. Klienci mają możliwość dobrowolnego przekazania napiwków w formie pieniężnej lub procentu wartości rachunku jako gratyfikacji za obsługę. W przypadku pozostawienia napiwku pracownik dolicza tę kwotę do rachunku klienta, a płatność bezgotówkowa za pośrednictwem terminala płatniczego obejmuje łączną kwotę (tj. sumę wartości zamówienia i napiwku). Następnie napiwek (z określeniem jego kwoty/wartości procentowej rachunku) odnotowywany jest w terminalu. Naliczony napiwek zostaje umieszczony na paragonie fiskalnym (fakturze) wystawianym na rzecz klienta, jako pozycja pod nazwą „serwis”. Napiwki te są zbierane przez restaurację i wypłacane pracownikom na koniec miesiąca.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy kwoty dobrowolnych napiwków, uiszczanych przez klientów na rzecz konkretnych pracowników w sposób bezgotówkowy, które trafiają na rachunek bankowy prowadzącego działalność, a następnie pod koniec danego miesiąca są wypłacane pracownikom w takiej samej kwocie, jak wpłacone przez klientów, powinny być wyłączone z podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Podatniczka była zadania, że dobrowolne napiwki przekazywane przez klientów w kwocie zależnej od ich woli nie podlegają opodatkowaniem podatkiem VAT, ponieważ nie można ich uznać za wynagrodzenie z tytułu wykonanej usługi.
Brak opodatkowania VAT dobrowolnych napiwków
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe i potwierdził brak opodatkowania podatkiem VAT dobrowolnych napiwków.
REKLAMA
Organ podatkowy zauważył, że w przedmiotowej sprawie, w przypadku pozostawienia napiwku, pracownik dolicza kwotę napiwku do rachunku klienta, a płatność bezgotówkowa za pośrednictwem terminala płatniczego obejmuje łączną kwotę tj. sumę wartości zamówienia i napiwku. Następnie napiwek (z określeniem jego kwoty/wartości procentowej rachunku) odnotowywany jest w terminalu. Natomiast rolą wnioskodawczyni jest jedynie bycie czasowym (do końca danego miesiąca) przechowawcą środków należących do poszczególnych pracowników.
"Zatem, w przypadku, gdy kwoty napiwków są świadczeniem Klienta całkowicie dobrowolnym, a Pani rolą jest jedynie bycie czasowym przechowawcą środków należących do poszczególnych Pracowników, to kwoty te nie stanowią dla Pani wynagrodzenia będącego podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w myśl art. 29a ust. 1 ustawy" - wskazała KIS.
Podsumowując, organ podatkowy stwierdził, że kwoty dobrowolnych napiwków, uiszczanych przez klientów na rzecz konkretnych pracowników w sposób bezgotówkowy, które trafiają na rachunek bankowy prowadzącego działalność, a następnie pod koniec danego miesiąca są wypłacane pracownikom w takiej samej kwocie, jak wpłacone przez klientów, nie stanowią podstawy opodatkowania w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.