Czy można otrzymać wypłatę niewykorzystanej ulgi za wyszkolenie uczniów?
REKLAMA
REKLAMA
- Ulga na wyszkolenie uczniów a skutki podatkowe
- Niewykorzystana ulga nie może być wypłacona jako jednorazowa spłata
Ulga na wyszkolenie uczniów a skutki podatkowe
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej wnioskodawca wykształcił kilku młodocianych. W tym czasie nie obowiązywał przepis jednorazowej spłaty za wyszkolenie ucznia, mógł on jedynie ubiegać się o ulgę w ramach obniżenia podatku dochodowego lub od dochodu z emerytury, lub renty. Po przejściu na emeryturę wnioskodawca nie miał już obowiązku składania rozliczenia podatkowego, a zatem rozliczenie ulgi zostało automatycznie wstrzymane. Urząd skarbowy poinformował wnioskodawcę, iż obecnie z tytułu ulgi uczniowskiej pozostała do wykorzystania część ulgi. Wnioskodawca wyjaśnił, że bezpośrednio przed zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowywał swoje dochody/przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W ocenie wnioskodawcy, według obecnych przepisów podatkowych w sprawie praktycznej nauki zawodu, nauczyciele zawodu otrzymują refundację za wyuczenie oraz poniesione koszty w formie jednorazowej gratyfikacji za każdego ucznia. Jednak on nie otrzymał takiej gratyfikacji, a ulga, która mu przysługuje, nie została wykorzystana.
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy istnieje możliwość, aby pozostała kwota ulgi została mu wypłacona w postaci jednorazowej spłaty.
Niewykorzystana ulga nie może być wypłacona jako jednorazowa spłata
REKLAMA
Dyrektor KIS jednoznacznie stwierdził, że niewykorzystana ulga za wyszkolenie uczniów nie może zostać wypłacona wnioskodawcy w formie jednorazowej spłaty. Organ podkreślił, że z przepisów podatkowych wynika jednoznacznie, że ulga uczniowska, o której mowa w art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogła być wykorzystywana jedynie w określonych formach opodatkowania działalności gospodarczej. Mógł to być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa, a także odliczenie od podatku dochodowego.
Z uwagi na to, że wnioskodawca zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i przeszedł na emeryturę, nie ma już możliwości wykorzystania ulgi uczniowskiej w formie obniżenia podatku związanego z działalnością gospodarczą. Organ podatkowy podkreślił, że niewykorzystana ulga uczniowska nie kwalifikuje się jako nadpłata podatku zgodnie z definicją zawartą w art. 72 § 1 Ordynacji podatkowej. Nadpłata podatku odnosi się do nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, a nie do ulg podatkowych, które są odmienną kategorią.
Z uwagi na powyższe nie istnieje podstawa prawna do wypłacenia w formie pieniężnej kwoty odpowiadającej niewykorzystanej przez podatnika części ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.