REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można otrzymać wypłatę niewykorzystanej ulgi za wyszkolenie uczniów?

Pytanie

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji jednoznacznie stwierdziła, że nie istnieje podstawa prawna do wypłacenia w formie pieniężnej kwoty odpowiadającej niewykorzystanej przez podatnika części ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.

Ulga na wyszkolenie uczniów a skutki podatkowe

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej wnioskodawca wykształcił kilku młodocianych. W tym czasie nie obowiązywał przepis jednorazowej spłaty za wyszkolenie ucznia, mógł on jedynie ubiegać się o ulgę w ramach obniżenia podatku dochodowego lub od dochodu z emerytury, lub renty. Po przejściu na emeryturę wnioskodawca nie miał już obowiązku składania rozliczenia podatkowego, a zatem rozliczenie ulgi zostało automatycznie wstrzymane. Urząd skarbowy poinformował wnioskodawcę, iż obecnie z tytułu ulgi uczniowskiej pozostała do wykorzystania część ulgi. Wnioskodawca wyjaśnił, że bezpośrednio przed zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowywał swoje dochody/przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W ocenie wnioskodawcy, według obecnych przepisów podatkowych w sprawie praktycznej nauki zawodu, nauczyciele zawodu otrzymują refundację za wyuczenie oraz poniesione koszty w formie jednorazowej gratyfikacji za każdego ucznia. Jednak on nie otrzymał takiej gratyfikacji, a ulga, która mu przysługuje, nie została wykorzystana.

REKLAMA

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy istnieje możliwość, aby pozostała kwota ulgi została mu wypłacona w postaci jednorazowej spłaty.

Niewykorzystana ulga nie może być wypłacona jako jednorazowa spłata

REKLAMA

Dyrektor KIS jednoznacznie stwierdził, że niewykorzystana ulga za wyszkolenie uczniów nie może zostać wypłacona wnioskodawcy w formie jednorazowej spłaty. Organ podkreślił, że z przepisów podatkowych wynika jednoznacznie, że ulga uczniowska, o której mowa w art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogła być wykorzystywana jedynie w określonych formach opodatkowania działalności gospodarczej. Mógł to być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa, a także odliczenie od podatku dochodowego.

Z uwagi na to, że wnioskodawca zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i przeszedł na emeryturę, nie ma już możliwości wykorzystania ulgi uczniowskiej w formie obniżenia podatku związanego z działalnością gospodarczą. Organ podatkowy podkreślił, że niewykorzystana ulga uczniowska nie kwalifikuje się jako nadpłata podatku zgodnie z definicją zawartą w art. 72 § 1 Ordynacji podatkowej. Nadpłata podatku odnosi się do nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, a nie do ulg podatkowych, które są odmienną kategorią.

Z uwagi na powyższe nie istnieje podstawa prawna do wypłacenia w formie pieniężnej kwoty odpowiadającej niewykorzystanej przez podatnika części ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.824.2022.2.AA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA