Czy wartość podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu ryczałem od dochodu z dzierżawy nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
- Dwie umowy dzierżawy nieruchomości, a wartość podatku od nieruchomości
- Wartość podatku od nieruchomości nie jest przysporzeniem majątkowym
- Podsumowanie
Dwie umowy dzierżawy nieruchomości, a wartość podatku od nieruchomości
Wnioskodawczyni prowadzi gospodarstwo rolne jako osoba fizyczna i jest właścicielem nieruchomości gruntowych. Ma podpisane dwie umowy dzierżawy nieruchomości (każda z innym podmiotem – osobą prawną) w celu prowadzenia działalności na wydzierżawionej nieruchomości gruntowej przez dzierżawcę (elektrownia fotowoltaiczna). W przedmiotowych umowach wysokość czynszu dzierżawnego płatnego przez dzierżawcę raz w roku za cały jeden rok, składa się z dwóch składników: 1)stałego czynszu (indeksowany rocznie wg wskaźnika GUS) 2)podatku od nieruchomości w wysokości corocznie przekazywanej w drodze decyzji od organu podatkowego.
REKLAMA
W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy wydzierżawiający nie wlicza wartości podatku od nieruchomości do podstawy opodatkowania przychodu z umowy dzierżawy podatkiem ryczałtowym od wynajmu w wysokości 8,5% w limicie 100 000 złotych rocznie i 12,5% powyżej dochodu rocznego 100 000 złotych, aby sztucznie nie powodować wzrostu dochodu a zarazem podstawy opodatkowania podatkiem ryczałtowym, mimo zawarcia wartości ww. podatku w fakturze jako wartość części składowej netto?
Wartość podatku od nieruchomości nie jest przysporzeniem majątkowym
Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni nie będzie wliczała wartości podatku od nieruchomości do podstawy wyliczenia podatku ryczałtowego od dochodu podatnika z dzierżawy nieruchomości – składnika prywatnego majątku.
REKLAMA
"W przedstawionym stanie faktycznym zawarła Pani umowy dzierżawy. Dzierżawa ta ma tzw. charakter prywatny – nie ma charakteru działalności gospodarczej. Jest więc Pani źródłem przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Otrzymywany przez Panią stały czynsz (indeksowany rocznie wg wskaźnika GUS) należny Pani z tytułu dzierżawy jest Pani przysporzeniem majątkowym i jednocześnie Pani przychodem, który powinna Pani uwzględniać dla potrzeb ustalenia właściwej stawki ryczałtu, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Wartość podatku od nieruchomości, jako kosztu, który – zgodnie z zawartą umową dzierżawy – ma obowiązek pokrywać dzierżawca, nie będzie natomiast Pani przysporzeniem majątkowym. Nie ma przy tym znaczenia, że dzierżawca przekazuje Pani środki na pokrycie tego kosztu.
Prawidłowo wskazała Pani zatem, że nie ma obowiązku uwzględniania kwot otrzymywanych na pokrycie kosztu podatku od nieruchomości jako Pani przychodów. Nie będą one zatem miały wpływu na wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na gruncie art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że wartość podatku od nieruchomości nie będzie wliczana do podstawy wyliczenia podatku ryczałtowego od dochodu podatnika z dzierżawy nieruchomości. Oznacza to, że pytający nie będzie zobowiązany do płacenia podatku ryczałtowego od wartości tego podatku.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA