REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny jako niezmieszanych substancji chemicznych podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym jako płyn do papierosów elektronicznych?

e-papieros, płyn do papierosów elektronicznych, akcyza
e-papieros, płyn do papierosów elektronicznych, akcyza
e-papieros, płyn do papierosów elektronicznych, akcyza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził brak opodatkowania podatkiem akcyzowym glikolu propylenowego oraz gliceryny, które będą sprzedawane samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne.

Sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w specjalistycznych sklepach stacjonarnych

REKLAMA

Wnioskodawczyni, prowadząca działalność handlową w branży e-papierosów, złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący sprzedaży glikolu propylenowego oraz gliceryny w specjalistycznych sklepach stacjonarnych. Planuje sprzedawać te substancje samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne, w opakowaniach o różnych pojemnościach. Może się zdarzyć, że w ramach jednej transakcji klienci zakupią zarówno płyn do papierosów elektronicznych, jak i glikol propylenowy oraz glicerynę, co może skutkować umieszczeniem tych produktów na jednym paragonie fiskalnym. Dodatkowo, wnioskodawczyni planuje również sprzedaż hurtową glikolu propylenowego i gliceryny zarówno dla podmiotów z branży e-papierosów, jak i dla podmiotów spoza tej branży.

REKLAMA

Kobieta chciała dowiedzieć się, czy sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w warunkach wskazanych we wniosku będzie traktowana jako sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 u.p.a., czyli w konsekwencji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Nie podlega opodatkowaniu akcyzą

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w opisanych warunkach nie powinna być traktowana jako sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych, a zatem nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. W swojej odpowiedzi, organ powołał się na definicję płynu do papierosów elektronicznych, zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym (u.p.a.). Zgodnie z tą definicją, płyn do papierosów elektronicznych jest roztworem, natomiast glikol propylenowy i gliceryna są substancjami, a nie roztworami. 

"W stosunku do poprzedniego stanu prawnego, w ww. nowelizacji doprecyzowano również pojęcie „przeznaczenie do wykorzystania w papierosach elektronicznych” zgodnie z ratio legis tego przepisu. Oznacza to, że warunkiem zakwalifikowania wyrobu jako płyn do e-papierosów jest jego użycie albo możliwość takiego użycia w papierosach elektronicznych, wynikająca z jego składu i właściwości fizykochemicznych.

Poszczególne komponenty, które nie stanowią roztworu lub ich skład i właściwości fizykochemiczne nie wskazują na użycie w papierosach elektronicznych w celu efektywnej konsumpcji, jak np. sama gliceryna czy sam glikol, nie podlegają opodatkowaniu akcyzą.

W konsekwencji, mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Panią glikolu propylenowego oraz gliceryny osobno (niebędących roztworami lecz pojedynczymi substancjami chemicznymi, jak wynika to wprost z opisu sprawy) zarówno w planowanej sprzedaży w specjalistycznych sklepach stacjonarnych jak również w sprzedaży hurtowej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynikające z interpretacji wnioski dla są takie, że sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w opisanych warunkach nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, ponieważ nie są one traktowane jako płyn do papierosów elektronicznych zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku akcyzowym. 

Oznacza to, że wnioskodawczyni może prowadzić sprzedaż tych substancji bez konieczności płacenia podatku akcyzowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.241.2023.1.JSU

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA