Czy sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny jako niezmieszanych substancji chemicznych podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym jako płyn do papierosów elektronicznych?

REKLAMA
REKLAMA
- Sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w specjalistycznych sklepach stacjonarnych
- Nie podlega opodatkowaniu akcyzą
- Podsumowanie
Sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w specjalistycznych sklepach stacjonarnych
Wnioskodawczyni, prowadząca działalność handlową w branży e-papierosów, złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący sprzedaży glikolu propylenowego oraz gliceryny w specjalistycznych sklepach stacjonarnych. Planuje sprzedawać te substancje samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne, w opakowaniach o różnych pojemnościach. Może się zdarzyć, że w ramach jednej transakcji klienci zakupią zarówno płyn do papierosów elektronicznych, jak i glikol propylenowy oraz glicerynę, co może skutkować umieszczeniem tych produktów na jednym paragonie fiskalnym. Dodatkowo, wnioskodawczyni planuje również sprzedaż hurtową glikolu propylenowego i gliceryny zarówno dla podmiotów z branży e-papierosów, jak i dla podmiotów spoza tej branży.
REKLAMA
Kobieta chciała dowiedzieć się, czy sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w warunkach wskazanych we wniosku będzie traktowana jako sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 u.p.a., czyli w konsekwencji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Nie podlega opodatkowaniu akcyzą
REKLAMA
Według Dyrektora KIS, sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w opisanych warunkach nie powinna być traktowana jako sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych, a zatem nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. W swojej odpowiedzi, organ powołał się na definicję płynu do papierosów elektronicznych, zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym (u.p.a.). Zgodnie z tą definicją, płyn do papierosów elektronicznych jest roztworem, natomiast glikol propylenowy i gliceryna są substancjami, a nie roztworami.
"W stosunku do poprzedniego stanu prawnego, w ww. nowelizacji doprecyzowano również pojęcie „przeznaczenie do wykorzystania w papierosach elektronicznych” zgodnie z ratio legis tego przepisu. Oznacza to, że warunkiem zakwalifikowania wyrobu jako płyn do e-papierosów jest jego użycie albo możliwość takiego użycia w papierosach elektronicznych, wynikająca z jego składu i właściwości fizykochemicznych.
Poszczególne komponenty, które nie stanowią roztworu lub ich skład i właściwości fizykochemiczne nie wskazują na użycie w papierosach elektronicznych w celu efektywnej konsumpcji, jak np. sama gliceryna czy sam glikol, nie podlegają opodatkowaniu akcyzą.
W konsekwencji, mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Panią glikolu propylenowego oraz gliceryny osobno (niebędących roztworami lecz pojedynczymi substancjami chemicznymi, jak wynika to wprost z opisu sprawy) zarówno w planowanej sprzedaży w specjalistycznych sklepach stacjonarnych jak również w sprzedaży hurtowej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynikające z interpretacji wnioski dla są takie, że sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w opisanych warunkach nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, ponieważ nie są one traktowane jako płyn do papierosów elektronicznych zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku akcyzowym.
Oznacza to, że wnioskodawczyni może prowadzić sprzedaż tych substancji bez konieczności płacenia podatku akcyzowego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA