REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy vouchery jubileuszowe dla pracowników są opodatkowane?

voucher karta podarunkowa
voucher karta podarunkowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że vouchery na pobyt w hotelu SPA, oferowane pracownikom jako nagrody jubileuszowe, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie stanowią dodatkowej formy gratyfikacji za pracę i nie przynoszą pracownikom bezpośredniej korzyści majątkowej.

Voucher dla pracowników a PIT 

Wnioskodawcą jest spółka, która przekazuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę nagrody jubileuszowe w postaci voucheru na pobyt w hotelu SPA. Vouchery mają różną wartość w zależności od stażu pracy pracownika. Jednostkowa wartość voucheru dla pracownika, który będzie obchodził 5-lecie pracy to około 1500 zł, natomiast powyżej 5 lat około 2500 zł. Przekazywane vouchery są finansowane ze środków obrotowych spółki. Voucher jest formą gratulacji i podziękowania dla pracownika za lata pracy w spółce oraz ma na celu budowanie i podtrzymywanie dobrych relacji z pracownikami. Prezenty nie są dodatkowymi gratyfikacjami za pracę, a raczej formą darowizny, a pracownicy nie mają prawa do żądania ich przyznania na podstawie jakiejkolwiek umowy czy roszczenia. Jeśli pracowni nie dostaliby voucherów od firmy, prawdopodobieństwo, że sami wykupiliby taki pobyt w hotelu SPA, jest niewielkie.

REKLAMA

Spółka zadała pytanie KIS czy musi uwzględniać wartość voucherów jubileuszowych w opodatkowanym przychodzie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Wnioskodawca jest zdania, że przyznane vouchery należy potraktować jako darowiznę, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

KIS: vouchery jako nagrody jubileuszowe nie podlegają opodatkowaniu 

REKLAMA

Według KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było prawidłowe. KIS uznała, że przekazanie pracownikom voucherów na pobyt w hotelu SPA nie stanowi dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę. Zamiast tego, jest to świadczenie, które nie podlega opodatkowaniu w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nie ma charakteru zwrotnego i nie stanowi korzyści majątkowej dla pracownika. Organ podatkowy zwrócił uwagę na przepis art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, który wskazuje, że źródłami przychodów są m.in. stosunek służbowy i stosunek pracy. W kontekście tego przepisu, pracownik uzyskuje przychód z tytułu swojego zatrudnienia. KIS stwierdziła, że vouchery, które są oferowane przez pracodawcę pracownikom jako dodatkowe świadczenia, nie mają charakteru zwrotnego. Oznacza to, że pracownik nie otrzymuje pieniędzy ani innych aktywów, które można by bezpośrednio wykorzystać w celach osobistych. Zamiast tego otrzymuje vouchery, które umożliwiają dostęp do określonych usług lub towarów, takich jak pobyt w hotelu SPA.

Organ podkreślił, że vouchery na usługi, takie jak pobyt w hotelu SPA nie przynoszą pracownikowi korzyści majątkowej, której wartość można by określić w sposób jednoznaczny. KIS uznała, że są to bardziej formy uprawnień do korzystania z określonych usług niż bezpośrednie przysporzenie majątkowe. Reasumując, organ stwierdził, że  voucher nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ korzysta z charakteru wyłączenia z PIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.700.2023.1.AK

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA

    Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

    Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

    Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

    REKLAMA

    Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

    Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    REKLAMA