REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

budowa
budowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

Świadczenie usług wynajmu sprzętu bez obsługi a ryczałt

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 77.32.10.0 - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych oraz inżynierii lądowej i wodnej, bez obsługi oraz PKWiU 77.39.19.0 - Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn i urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, bez obsługi. Przedsiębiorca dysponuje maszynami i urządzeniami znajdującymi zastosowanie w pracach budowlanych, malarskich i porządkowych (podnośniki koszowe). W ramach działalności podatnik wynajmuje sam sprzęt, bez obsługi. To najemcy są odpowiedzialni za zapewnienie wykwalifikowanego personelu do prowadzenia prac z wykorzystaniem przedmiotowego sprzętu. Przychody osiągane przez wnioskodawcę opodatkowane są w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, jaką stawką ryczałtu powinien opodatkować przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi.

Przedsiębiorca był zdania, że przychody z wynajmu sprzętu bez obsługi, osiągane przez niego za pośrednictwem jednoosobowej działalności gospodarczej powinny być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%.

KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 8,5%

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że do przychodów uzyskanych z tytułu opisanych we wniosku usług stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, wykorzystując odpowiednie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według KIS działalność opisana we wniosku należy do kategorii pozarolniczej działalności gospodarczej. Organ przywołał definicję pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zasady opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, które obowiązują w przypadku tego rodzaju działalności.

KIS podkreśliła, że warunkiem zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest spełnienie warunków wynikających z przepisów art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do korzystania z opodatkowania w tej formie, niewystępowanie przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 tej ustawy oraz złożenie w ustawowo przewidzianym terminie sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

"Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że do przychodów uzyskanych z tytułu opisanych we wniosku usług, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.428.2023.1.AJZ

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA