REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

budowa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

Świadczenie usług wynajmu sprzętu bez obsługi a ryczałt

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 77.32.10.0 - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych oraz inżynierii lądowej i wodnej, bez obsługi oraz PKWiU 77.39.19.0 - Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn i urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowanych, bez obsługi. Przedsiębiorca dysponuje maszynami i urządzeniami znajdującymi zastosowanie w pracach budowlanych, malarskich i porządkowych (podnośniki koszowe). W ramach działalności podatnik wynajmuje sam sprzęt, bez obsługi. To najemcy są odpowiedzialni za zapewnienie wykwalifikowanego personelu do prowadzenia prac z wykorzystaniem przedmiotowego sprzętu. Przychody osiągane przez wnioskodawcę opodatkowane są w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.

REKLAMA

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, jaką stawką ryczałtu powinien opodatkować przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi.

Przedsiębiorca był zdania, że przychody z wynajmu sprzętu bez obsługi, osiągane przez niego za pośrednictwem jednoosobowej działalności gospodarczej powinny być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%.

KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 8,5%

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że do przychodów uzyskanych z tytułu opisanych we wniosku usług stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

REKLAMA

Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, wykorzystując odpowiednie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według KIS działalność opisana we wniosku należy do kategorii pozarolniczej działalności gospodarczej. Organ przywołał definicję pozarolniczej działalności gospodarczej oraz zasady opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, które obowiązują w przypadku tego rodzaju działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KIS podkreśliła, że warunkiem zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest spełnienie warunków wynikających z przepisów art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do korzystania z opodatkowania w tej formie, niewystępowanie przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 8 tej ustawy oraz złożenie w ustawowo przewidzianym terminie sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

"Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że do przychodów uzyskanych z tytułu opisanych we wniosku usług, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-2.4011.428.2023.1.AJZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA