Czy sprzedaż nieruchomości i umowa dzierżawy to odrębne czynności podlegające opodatkowaniu VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Umowa dzierżawy i sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości
- Odrębne czynnościami opodatkowane podatkiem VAT
- Podsumowanie
Umowa dzierżawy i sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości
Wnioskodawca, będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiada nieruchomość gruntową wraz z budynkami, które wykorzystuje w działalności gospodarczej. W związku z potrzebą poprawy sytuacji finansowej, spółka chciała dokonać transakcji zbliżonej do leasingu zwrotnego. Zamiast leasingu, spółka zawarła umowę dzierżawy nieruchomości. Następnie sprzedała prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości, jednocześnie umożliwiając zawarcie umowy dzierżawy. Transakcja została opodatkowana podatkiem VAT.
REKLAMA
W tym stanie sprawy spółka zadała pytania:
1.Czy czynności wchodzące w zakres opisanej Transakcji, tj. sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wraz z własnością posadowionych na niej budynków oraz oddanie w użytkowanie na podstawie umowy dzierżawy stanowią odrębne czynności na gruncie VAT i są czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT?
2.Czy na podstawie wystawionych z tytułu umowy dzierżawy faktur VAT Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego?
Odrębne czynnościami opodatkowane podatkiem VAT
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że transakcje sprzedaży nieruchomości oraz umowy dzierżawy nieruchomości są odrębnymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Transakcja sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, natomiast umowa dzierżawy podlega opodatkowaniu jako dostawa usług na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Dodatkowo, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie otrzymanych faktur VAT z tytułu umowy dzierżawy.
"Reasumując, ze względu na odrębny charakter dokonanych przez Spółkę czynności prawnych, tj. odpłatnego zbycia oraz zawarcia umowy dzierżawy, stanowią one odrębne transakcje na gruncie podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako dostawa towarów oraz świadczenie usług. Wnioskodawcy natomiast jako dzierżawcy przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o wysokość podatku naliczonego w stosunku do opłacanego czynszu dzierżawnego, gdyż dzierżawioną Nieruchomość wykorzystuje do czynności opodatkowanych." - wskazał Wnioskodawca, do czego przychylił się organ.
Podsumowanie
Wnioskodawca może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu czynszu dzierżawnego. Wnioskodawca spełnia warunki umożliwiające odliczenie podatku naliczonego, takie jak bycie czynnym podatnikiem VAT, istnienie związku przyczynowo-skutkowego między nabywanymi usługami a opodatkowanymi czynnościami, oraz brak przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przysługuje też prawo do odliczenia podatku naliczonego przy umowie dzierżawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.