REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nieruchomości i umowa dzierżawy to odrębne czynności podlegające opodatkowaniu VAT?

VAT prawo
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że ze względu na odrębny charakter dokonanych przez Spółkę czynności prawnych, tj. odpłatnego zbycia oraz zawarcia umowy dzierżawy, stanowią one odrębne transakcje na gruncie podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako dostawa towarów oraz świadczenie usług. 

Umowa dzierżawy i sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości 

Wnioskodawca, będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, posiada nieruchomość gruntową wraz z budynkami, które wykorzystuje w działalności gospodarczej. W związku z potrzebą poprawy sytuacji finansowej, spółka chciała dokonać transakcji zbliżonej do leasingu zwrotnego. Zamiast leasingu, spółka zawarła umowę dzierżawy nieruchomości. Następnie sprzedała prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości, jednocześnie umożliwiając zawarcie umowy dzierżawy. Transakcja została opodatkowana podatkiem VAT

REKLAMA

W tym stanie sprawy spółka zadała pytania:

1.Czy czynności wchodzące w zakres opisanej Transakcji, tj. sprzedaży prawa użytkowania wieczystego wraz z własnością posadowionych na niej budynków oraz oddanie w użytkowanie na podstawie umowy dzierżawy stanowią odrębne czynności na gruncie VAT i są czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT?

2.Czy na podstawie wystawionych z tytułu umowy dzierżawy faktur VAT Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego?

Odrębne czynnościami opodatkowane podatkiem VAT

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że transakcje sprzedaży nieruchomości oraz umowy dzierżawy nieruchomości są odrębnymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT. Transakcja sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, natomiast umowa dzierżawy podlega opodatkowaniu jako dostawa usług na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Dodatkowo, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie otrzymanych faktur VAT z tytułu umowy dzierżawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Reasumując, ze względu na odrębny charakter dokonanych przez Spółkę czynności prawnych, tj. odpłatnego zbycia oraz zawarcia umowy dzierżawy, stanowią one odrębne transakcje na gruncie podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako dostawa towarów oraz świadczenie usług. Wnioskodawcy natomiast jako dzierżawcy przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o wysokość podatku naliczonego w stosunku do opłacanego czynszu dzierżawnego, gdyż dzierżawioną Nieruchomość wykorzystuje do czynności opodatkowanych." - wskazał Wnioskodawca, do czego przychylił się organ. 

Podsumowanie

Wnioskodawca może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu czynszu dzierżawnego. Wnioskodawca spełnia warunki umożliwiające odliczenie podatku naliczonego, takie jak bycie czynnym podatnikiem VAT, istnienie związku przyczynowo-skutkowego między nabywanymi usługami a opodatkowanymi czynnościami, oraz brak przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przysługuje też prawo do odliczenia podatku naliczonego przy umowie dzierżawy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.456.2023.1.MŻ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA