Czy usługi zleceniobiorców to usługi dla bezpośredniej korzyści turysty na gruncie podatku VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Organizacja wyjazdów turystycznych
Kobieta, polski rezydent podatkowy, prowadzi jednoosobową działalność i organizuje odpłatne wyjazdy turystyczne. Działalność ta obejmuje korzystanie z własnego i wynajmowanego sprzętu oraz z usług innych podatników. Wnioskodawczyni zatrudnia zleceniobiorców do pełnienia ról takich jak wychowawcy czy sternicy.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawczyni chciała wiedzieć, czy usługi od zleceniobiorców to usługi nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty, co pozwoliłoby na pomniejszenie marży opodatkowania jej usług turystycznych przez koszty umów (np. diety). Zadała też pytanie, czy koszty tych umów (w tym m.in. ewentualne diety) pomniejszą marżę, stanowiącą podstawę opodatkowania wykonywanych przez nią usług turystyki.
Według wnioskodawczyni, usługi od zleceniobiorców powinny być traktowane jako usługi nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty. Argumentowała, że zleceniobiorcy działają samodzielnie i niezależnie, spełniając kryteria samodzielnej działalności gospodarczej. W związku z tym, koszty nabycia usług od zleceniobiorców (w tym m.in. ewentualne wypłacone diety) pomniejszą marżę stanowiącą podstawę opodatkowania wykonywanych usług turystyki.
Wyjątkiem są koszty składek na ubezpieczenie społeczne finansowane przez Zleceniodawcę, które powinny być traktowane jako tzw. koszty usług własnych, o których mowa w art. 119 ust. 5 ustawy o podatku o podatku od towarów i usług, gdyż koszty te nie stanowią elementu wynagrodzenia należnego Zleceniobiorcy za wykonane usługi - wskazała kobieta.
Koszty umów ze zleceniobiorcami mogą pomniejszać marżę opodatkowania
REKLAMA
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Wskazał, że zleceniobiorcy, działając na zasadach samozatrudnienia, świadczą usługi na rzecz klientów wnioskodawczyni (turystów). Ponieważ wynagrodzenia i diety zleceniobiorców stanowią wynagrodzenie za te usługi, podlegają one opodatkowaniu. Składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez wnioskodawczynię nie są traktowane jako wynagrodzenie za usługi i nie wpływają na marżę. Organ podatkowy uznał więc, że koszty umów ze zleceniobiorcami mogą pomniejszać marżę opodatkowania usług turystycznych wnioskodawczyni.
"Tym samym, usługi nabywane od Zleceniobiorców na podstawie umów zlecenia zawartych na opisanych w przedstawionym zdarzeniu przyszłym warunkach, będzie Pani mogła zaliczyć do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a w konsekwencji koszty tych umów (w tym ewentualne diety) będą pomniejszały marżę stanowiącą podstawę opodatkowania wykonywanych przez Panią usług turystyki.
Natomiast odnośnie finansowanych przez Panią z tytułu zawartych umów zlecenia składek na ubezpieczenie społeczne należy wskazać, że nie będą stanowić one wynagrodzenia za świadczenie usług wykonywanych przez Zleceniobiorców, zatem nie będzie można zaliczyć ich do składników, o których mowa w art. 119 ust. 2 ustawy. Finansowane przez Panią składki (obciążające Panią) będzie należało potraktować jako ponoszone przez Panią koszty w ramach prowadzonej działalności. W związku z tym finansowane składki na ubezpieczenie społeczne ponoszone przez Panią z tytułu zawartych umów zlecenia nie powinny być uwzględniane przy ustaleniu marży – podstawy opodatkowania dla świadczonej usługi turystyki." - wskazał organ.
Podsumowanie
Interpretacja potwierdza stanowisko wnioskodawczyni. Koszty związane z wynagrodzeniami i dietami zleceniobiorców, świadczących usługi dla bezpośredniej korzyści turystów, mogą pomniejszać marżę opodatkowania usług turystycznych prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.