REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej podlega opodatkowaniu VAT?

szkoła stołówka obiad
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po uwzględnieniu wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego zmieniła stanowisko przedstawione w wydanej interpretacji podatkowej potwierdzając, że sprzedaż posiłków w stołówce szkolnej dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły nie podlega opodatkowaniu VAT. Sprzedaż posiłków dla osób z zewnątrz jest opodatkowana 8% stawką VAT.

Sprzedaż posiłków przez szkołę a VAT

Szkoła, będąca jednostką budżetową, prowadziła stołówkę sprzedając obiady dla uczniów, nauczycieli, pracowników oraz dla osób z zewnętrz. Opłaty za posiłki były pokrywane m.in. przez rodziców, opiekunów czy gminny ośrodek pomocy społecznej

REKLAMA

Placówka zwróciła się do KIS o wydanie interpretacji podatkowej, ponieważ chciała się dowiedzieć, czy sprzedaż posiłków jest zwolniona z VAT. Argumentowała, że sprzedaż posiłków z wyjątkiem sprzedaży dla osób z zewnątrz nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT, ponieważ jest realizowana w ramach zadań edukacyjnych i na zasadach określonych w ustawie o systemie oświaty.

Stanowisko KIS

REKLAMA

Początkowo Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że sprzedaż posiłków zarówno dla uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, jak i dla osób z zewnątrz podlega opodatkowaniu VAT. Szkoła złożyła skargę na interpretację KIS, a Wojewódzki Sąd Administracyjny i Naczelny Sąd Administracyjny przychyliły się do jej argumentów.

Uznano, że działalność stołówki szkolnej w zakresie w sprzedaży posiłków dla uczniów, nauczycieli i pracowników nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ mieści się w ramach realizowanych zadań edukacyjnych. Podkreślono, że jest to działalność nienastawiona na zysk i nie można mówić o działalności gospodarczej w tym zakresie. Wskazano na art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa. W przeciwieństwie do tego, sprzedaż posiłków dla osób z zewnątrz została uznana za czynność o charakterze komercyjnym, podlegająca opodatkowaniu VAT w wysokości 8%.

W związku wydanymi wyrokami Dyrektor KIS ponownie rozpatrzył sprawę i potwierdził stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym tylko sprzedaż posiłków osobom z zewnątrz podlega opodatkowaniu VAT, natomiast sprzedaż posiłków uczniom, nauczycielom i pracownikom, jest zwolniona z opodatkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Wskazanie, czy sprzedaż posiłków przygotowanych we własnej stołówce szkolnej dla uczniów szkoły i pracowników pedagogicznych, pracowników administracj... - Interpretacja - 0112-KDIL4.4012.24.2019.9.JKU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA