Czy opłata za przesyłkę książek powinna być uwzględniana w podstawie opodatkowania i opodatkowana stawką podatku VAT właściwą dla dostawy książek?
REKLAMA
REKLAMA
Opłata za przesyłkę w podstawie opodatkowania dostawy książek
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą z tytułu, której jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W ramach ww. działalności prowadzi sklep internetowy, w którym sprzedaje swoje autorskie książki. Oferta sklepu obejmuje zarówno książki w formie papierowej, jak i elektronicznej. Przy każdej książce prezentowana jest cena brutto, przy czym z tytułu sprzedaży książek w formie papierowej pobierana jest od nabywców dodatkowa opłata za wysyłkę książki (książek). Kobieta zawarła umowę o współpracy z kontrahentem, który kompleksowo zajmuje się czynnościami związanymi z obsługą przyjętych przez nią zamówień, w tym pakowania i wysyłania przesyłek w jej imieniu i na jej rzecz. Wynagrodzenie należne kontrahentowi z tytułu usług świadczonych na rzecz podatniczki jest kalkulowane na zasadach i według stawek określonych w załączniku stanowiącym część umowy o współpracy. Elementem i składową tego wynagrodzenia są koszty przesyłek.
REKLAMA
REKLAMA
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy pobierana przez nią opłata za przesyłkę stanowi element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy książek, w związku z czym dostawa książek oraz przesyłka stanowią świadczenie kompleksowe, które powinno być opodatkowane stawką podatku VAT właściwą dla dostawy książek.
Podatniczka była zdania, że opłata za przesyłkę stanowi element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy książek, w związku z czym dostawa książek oraz przesyłka stanowią świadczenie kompleksowe, które powinno być opodatkowane stawką podatku VAT właściwą dla dostawy książek, tj. 5%. Argumentowała, że przesyłka jest nieodłączną częścią procesu dostawy książek, a opodatkowanie jej oddzielnie, na przykład stawką VAT 23%, byłoby nieuzasadnione i prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.
Opodatkowanie stawką VAT właściwą dla dostawy książek
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że opłata za przesyłkę stanowi element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy książek, w związku z czym dostawa książek oraz przesyłka stanowią świadczenie kompleksowe, które powinno być opodatkowane stawką podatku VAT właściwą dla dostawy książek.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, opierając się na przepisach ustawy o VAT oraz orzecznictwie TSUE. Podkreślił, że w opisanych okolicznościach nie można stwierdzić, że usługa transportu sprzedawanych przez podatniczkę książek stanowi cel sam w sobie i powinna być traktowana jako odrębne, niezależne świadczenie. Na podstawie powyższego KIS oceniła, że skoro sprzedając towary, wnioskodawczyni ma obowiązek dostarczyć je do nabywcy, to wymienione czynności należy traktować jako jedną usługę złożoną.
„W omawianej sprawie, koszty transportu doliczone do sprzedaży towaru (książki lub książek), nie stanowią wynagrodzenia z tytułu wykonania samodzielnej usługi, lecz są to koszty dodatkowe podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towaru. W tym przypadku, koszty transportu są kosztami związanymi ze świadczeniem głównym, które w efekcie kształtują kwotę ostateczną żądaną od nabywcy. W konsekwencji, koszty transportu ponoszone w związku ze sprzedażą ww. towarów stanowią element świadczenia pomocniczego, a zatem zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów (świadczenia głównego). Istotą przedmiotowej transakcji jest sprzedaż książki, natomiast aby skutecznie zrealizować sprzedaż książki, należy ten towar dostarczyć do odbiorcy” - wskazał organ.
Podsumowując, organ stwierdził, że podstawą opodatkowania w przedmiotowej sprawie jest kwota należna, jaką podatniczka otrzymuje od nabywcy, na którą składają się cena określona dla dostawy towaru uwzględniająca koszt usługi transportowej świadczonej przez kontrahenta, zgodnie z art. 29a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.