REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

film, festiwal filmowy
film, festiwal filmowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

Bezpłatne bilety a VAT

Wnioskodawcą jest fundacja, która prowadzi różnorodną działalność gospodarczą związaną z kulturą filmową i wydawniczą. Jednym z jej ważnych przedsięwzięć jest organizacja festiwalu filmowego. Fundacja jako organizator festiwalu pełni rolę producenta wydarzeń kulturalnych, które stanowią istotny element promocji sztuki filmowej. Udostępniając bezpłatne bilety różnym grupom, takim jak reżyserzy, producenci, partnerzy, sponsorzy, aktorzy i inne osoby o znaczącym wpływie, fundacja dąży do określonych celów. Jednym z nich jest tworzenie platformy dla twórców filmowych działając jako gospodarczy podmiot, stwarzając tym samym okazję dla reżyserów i producentów filmowych do prezentacji swoich dzieł podczas festiwalu. Drugim celem jest zwiększenie atrakcyjności wydarzenia poprzez zapraszanie aktorów i znanych osobistości na festiwal, oferując im wolny wstęp. 

REKLAMA

Fundacja skierowała pytanie do KIS czy wydawanie bezpłatnych biletów będzie opodatkowane VAT. Fundacja uważa, że wydawanie bezpłatnych biletów na organizowany przez nią festiwal nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ jest to działanie związane z jej działalnością gospodarczą, mające na celu promocję festiwalu i potencjalnie prowadzące do osiągniecia przychodów. 

KIS: wydawanie bezpłatnych biletów nie podlega opodatkowaniu VAT

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez fundację było prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że wydawanie bezpłatnych biletów na organizowany festiwal nie powinno być traktowane jako odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. KIS wyjaśniła, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), usługami są wszelkie odpłatne świadczenia niebędące dostawą towarów. Definicja "świadczenia usług" jest uzupełniająca w stosunku do definicji "dostawy towarów". Oznacza to, że usługa polega na określonym zachowaniu się podatnika na rzecz innego podmiotu w ramach dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, gdzie istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczeniem usługi a wynagrodzeniem. Organ stwierdził, że wydawanie bezpłatnych biletów nie przełożyło się na bezpośrednią korzyść finansową dla fundacji. Według KIS nie istniał bezpośredni związek między wydawaniem biletów, a wpływami finansowymi. Zyski z festiwalu pochodziły głównie z płatnych biletów i innych źródeł przychodów.

Organ podatkowy uznał, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal miał związek z prowadzoną działalnością gospodarczą fundacji, przyczyniając się do promocji festiwalu i rozwijając działalność gospodarczą. Działalność festiwalu była integralną częścią działalności gospodarczej, generując potencjalne przychody oraz kontakty biznesowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.591.2023.2.MSU

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA