REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można skorzystać z ulgi na złe długi?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik PIT może skorzystać z ulgi na złe długi, pomniejszając podstawę opodatkowania o kwotę nieściągniętych od dłużnika wierzytelności, pod warunkiem spełnienia określonych warunków - dłużnik nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego na ostatni dzień marca 2023 roku, co poprzedzało dzień złożenia zeznania podatkowego.

Nieuregulowane wierzytelności na dzień złożenia zeznania podatkowego

Wnioskodawca, będąc podatnikiem PIT, wystawił w 2022 roku faktury dla kontrahenta posiadającego NIP, z określonymi terminami płatności. Żadna z tych faktur nie została uregulowana przez kontrahenta, co skutkowało nieuregulowanymi wierzytelnościami na dzień złożenia zeznania podatkowego, tj. 28 kwietnia 2023 roku. W związku z tym, wnioskodawca postanowił skorzystać z ulgi za złe długi, aby zmniejszyć swoją podstawę opodatkowania.

REKLAMA

Mężczyzna chciał dowiedzieć się, czy możliwe jest skorzystanie z "ulgi na złe długi" i pomniejszenie podstawy opodatkowania o kwotę nieuregulowanych płatności przy składaniu rocznego zeznania podatkowego.

Wnioskodawca argumentował, że spełnił wszystkie warunki wymagane przez ustawę o PIT do skorzystania z ulgi za złe długi. Kluczowym warunkiem było to, że dłużnik nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego na ostatni dzień marca 2023 roku, co poprzedzało dzień złożenia zeznania podatkowego.

Wnioskodawca miał prawo do zmniejszenia swojej podstawy opodatkowania w PIT

Organ podatkowy przychylił się do wniosku wnioskodawcy, uznając, że spełnione zostały wszystkie warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi na złe długi. W rezultacie, wnioskodawca miał prawo do zmniejszenia swojej podstawy opodatkowania o wartość nieuregulowanych wierzytelności.

"Skoro zeznanie podatkowe złożył Pan 28 kwietnia 2023 r., to ostatnim dniem miesiąca poprzedzającego dzień złożenia przez Pana zeznania jest dzień 31 marca 2023 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z informacji przedstawionych przez Pana wynika, że postępowanie restrukturyzacyjne przeciwko dłużnikowi zakończyło się wydaniem w dniu 30 marca 2023 r. prawomocnego zarządzenia o zatwierdzenie układu z wniosku dłużnika.

Zatem przyjmując za Panem, że wydanie w dniu 30 marca 2023 r. prawomocnego zarządzenia o zatwierdzenie układu z wniosku dłużnika zakończyło postępowanie restrukturyzacyjne, to Pana wierzyciel nie był objęty postępowaniem restrukturyzacyjnym w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającym dzień złożenia zeznania, tj. w dniu 31 marca 2023 r.

Wobec powyższego miał Pan prawo skorzystać z ulgi na złe długi i pomniejszyć podstawę opodatkowania o nieuregulowane wierzytelności." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Stanowisko organu podatkowego wydaje się być prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Analiza warunków ulgi na złe długi oraz ich stosowanie w konkretnym przypadku wnioskodawcy została przeprowadzona rzetelnie, co pozwoliło na odpowiednie zastosowanie przepisów prawa podatkowego. Wnioskodawca, spełniając wszystkie wymagane warunki, słusznie skorzystał z przysługującej mu ulgi.

Źródło: W zakresie możliwości skorzystania z ulgi na złe długi. - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.868.2023.1.MN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA