REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dług

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy można skorzystać z ulgi na złe długi?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik PIT może skorzystać z ulgi na złe długi, pomniejszając podstawę opodatkowania o kwotę nieściągniętych od dłużnika wierzytelności, pod warunkiem spełnienia określonych warunków - dłużnik nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego na ostatni dzień marca 2023 roku, co poprzedzało dzień złożenia zeznania podatkowego.

Czy darowizna udziałów w spółce cywilnej podlega PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że darowizna udziałów w spółce cywilnej, skutkująca przejęciem przez obdarowanego długów, ciężarów oraz zobowiązań darczyńców, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednakże likwidacja spółki cywilnej w związku z tym nie generuje dodatkowego obowiązku podatkowego.

Czy można skorzystać z ulgi za złe długi, gdy dłużnik jest w postępowaniu restrukturyzacyjnym?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia, że warunkiem skorzystania z ulgi za złe długi, jest to, aby dłużnik na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia zeznania podatkowego, nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, upadłościowego lub likwidacyjnego.

Czy brak zarzutu przedawnienia wpływa na przychód podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przedawnienie zobowiązania cywilnoprawnego nie generuje przychodu podatkowego w postaci nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile dłużnik nie podniesie skutecznie zarzutu przedawnienia.

REKLAMA

Czy zmiana danych odbiorcy towarów wpływa na rozliczenie podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) udzieliła interpretacji dotyczącej rozliczenia importu towarów zgodnie z ustawą o VAT. Spółka zwróciła się z pytaniem, dotyczącym zmiany danych odbiorcy towarów na dokumencie importowym. KIS wyjaśniła, że konieczne jest dokonanie korekty deklaracji VAT-7 oraz uwzględnienie zmienionego odbiorcy. Prawidłowe rozliczenie podatku VAT jest obowiązkiem faktycznego nabywcy i importera towarów.

Czy zniesienie współwłasności nieruchomości generuje obowiązek zapłaty podatku?

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za przejęcie zobowiązań kredytowych nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. 

REKLAMA

REKLAMA