REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zmiana danych odbiorcy towarów wpływa na rozliczenie podatku VAT?

Zmiana danych odbiorcy towarów a VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) udzieliła interpretacji dotyczącej rozliczenia importu towarów zgodnie z ustawą o VAT. Spółka zwróciła się z pytaniem, dotyczącym zmiany danych odbiorcy towarów na dokumencie importowym. KIS wyjaśniła, że konieczne jest dokonanie korekty deklaracji VAT-7 oraz uwzględnienie zmienionego odbiorcy. Prawidłowe rozliczenie podatku VAT jest obowiązkiem faktycznego nabywcy i importera towarów.

Zmiana danych odbiorcy towarów a VAT

Spółka zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania interpretacji dotyczącej rozliczenia importu towarów zgodnie z art. 33a ustawy o VAT. Spółka wskazała, że otrzymała zestawienie odpraw uproszczonych od agencji celnej, w którym została wykazana odprawa na podstawie wpisu w rejestrze oraz kwot netto i VAT. Jednak po złożeniu deklaracji VAT-7, spółka otrzymała decyzję od Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego, w której zmieniono dane odbiorcy towarów z spółki A na spółkę B. Spółka złożyła wniosek do KIS, w którym przedstawiła stan faktyczny i zadawała pytania dotyczące daty transakcji, importu towarów, daty zgłoszenia celnego, faktycznego nabywcy i importera towarów, zmiany danych odbiorcy, zmiany procedury importu oraz obowiązku zapłaty podatku VAT i cła.

REKLAMA

Korekta deklaracji VAT-7 w związku z błędnym wykazaniem importu towarów

KIS w odpowiedzi na pytania spółki przedstawiła swoje stanowisko. Na podstawie przekazanych informacji, KIS stwierdziła, że korekta pierwotnej deklaracji VAT-7 za miesiąc 10/2022 powinna zostać dokonana zarówno w zakresie podatku należnego, jak i naliczonego. KIS powołała się na fakt, że zmieniono dane odbiorcy towarów, co wpływa na rozliczenie podatku VAT. Korekta powinna zostać ujęta w deklaracji VAT-7 za miesiąc 11/2022, czyli w dacie wydania decyzji zmieniającej odbiorcę towarów. KIS podkreśliła, że decyzja organu celno-skarbowego była konieczna, ponieważ producent źle wystawił dokumenty do importu na spółkę A, która nie była faktycznym importerem towaru. Wszystkie opłaty dotyczące tej odprawy zostały dokonane przez spółkę B, która była rzeczywistym importerem towaru.

Podsumowanie

Z interpretacji KIS wynika, że w celu sprostowania powyższej sytuacji, spółka powinna dokonać korekty pierwotnej deklaracji VAT-7 za miesiąc 10/2022, zarówno w zakresie podatku należnego, jak i naliczonego. Korekta powinna zostać ujęta w deklaracji VAT-7 za miesiąc 11/2022, w dacie wydania decyzji zmieniającej odbiorcę towarów. W przypadku zmiany danych odbiorcy towarów, konieczne jest dostosowanie rozliczenia podatku VAT. Spółka B, jako faktyczny nabywca i importer towarów, jest odpowiedzialna za dokonanie korekty i prawidłowe rozliczenie podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.19.2023.2.RM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA