REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy małżonkowie prowadzący odrębne działalności gospodarcze mogą wystawiać sobie faktury VAT?

faktura vat rachunek dokument księgowy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS wydał interpretację dotyczącą rozliczania usług między małżonkami prowadzącymi oddzielne działalności gospodarcze. W sprawie żona może wystawiać fakturę VAT mężowi za usługi marketingowe, ponieważ transakcje między małżonkami są traktowane jako relacje między przedsiębiorcami. 

Żona wystawia mężowi fakturę VAT

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zajmującą się sprzedażą artykułów sportowych, ma żonę, która również prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie marketingu i doradztwa w Internecie. Żona wystawia mężowi fakturę VAT za usługi marketingowe, których mąż nie jest w stanie wykonać samodzielnie z powodu rozrastania się działalności i braku kompetencji. 

REKLAMA

W związku z tym zadano pytanie: Czy w opisywanym przypadku będą miały zastosowanie przepisy art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy może, z racji tego że rozliczenia będą pomiędzy dwoma odrębnymi bytami gospodarczymi przepisy te nie mają zastosowania?

Transakcje są rozliczane tak jak między przedsiębiorcami

REKLAMA

Według organu, przepisy art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają zastosowania w tym przypadku. Żona i mąż prowadzą odrębne podmioty gospodarcze, a transakcje między nimi są rozliczane tak jak między przedsiębiorcami. Stosunek prawny dotyczy dwóch odrębnych podmiotów gospodarczych, a nie małżonków jako osób fizycznych.

"Tym samym w przedmiotowej sprawie - jak słusznie wskazał Pan we własnym stanowisku - art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania. W konsekwencji, wydatki poniesione na nabycie usług, wynikających z wystawianych przez Pana małżonkę faktur potwierdzających wykonanie usług właściwie przez Pana zaewidencjonowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, jeżeli w istocie zostaną poniesione i spełniać będą przesłanki wskazane w art. 22 ust. 1 ww. ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją organu podatkowego, żona może wystawiać mężowi fakturę VAT za usługi marketingowe, a przepisy art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają zastosowania w tym przypadku. Oznacza to, że transakcje między małżonkami, którzy prowadzą oddzielne działalności gospodarcze, są rozliczane na zasadach obowiązujących między przedsiębiorcami. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.216.2023.1.JS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA