REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zniesienie współwłasności nieruchomości generuje obowiązek zapłaty podatku?

kredyt hipoteczny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za przejęcie zobowiązań kredytowych nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. 

Zniesienie współwłasności

Podatnik wniósł Dyrektora KIS w związku z planowanym zniesieniem współwłasności nieruchomości.  Wnioskodawca nabył współwłasność nieruchomości wraz z inną osobą na podstawie umowy sprzedaży. W wyniku rozwodu między wnioskodawcą a drugim właścicielem, podatnik chce przejąć całą nieruchomość na swoją wyłączną własność oraz przejąć całość zobowiązania kredytowego.

REKLAMA

W związku z tym, Dyrektor KIS odpowiedział na pytanie: Czy czynność zniesienia współwłasności nieruchomości w zamian za przejęcie przez Pana całości pozostałego do spłaty długu wobec banku przypadającego na A.A., będzie stanowiła po Pana stronie źródło przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a lub pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), a tym samym, czy spowoduje to powstanie po Pana stronie obowiązku podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?

Nie ma obowiązku podatkowego

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdza, że zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za przejęcie zobowiązań kredytowych nie powoduje powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Organ uważa, że przeniesienie kredytowego zobowiązania finansowego nie stanowi dochodu ani dla Pana, ani dla drugiej osoby, ponieważ stan majątkowy stron nie uległ zmianie. Dlatego Dyrektor KIS nie widzi podstawy do naliczenia podatku dochodowego.

"Reasumując zniesienie współwłasności nabytego przez Pana i Panią A.A. lokalu mieszkalnego, w wyniku którego nabędzie Pan - bez spłat i dopłat - udział w 1/2 w tym lokalu w zamian za przejęcie przez Pana całkowitej spłaty kredytu zaciągniętego na nabycie ww. lokalu mieszkalnego, nie spowoduje wystąpienia skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty tego podatku" - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Organ, że zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za przejęcie zobowiązań kredytowych nie powoduje powstania przychodu i nie spowoduje obowiązku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.684.2022.2.MM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA