REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zniesienie współwłasności nieruchomości generuje obowiązek zapłaty podatku?

kredyt hipoteczny
kredyt hipoteczny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za przejęcie zobowiązań kredytowych nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. 

Zniesienie współwłasności

REKLAMA

Podatnik wniósł Dyrektora KIS w związku z planowanym zniesieniem współwłasności nieruchomości.  Wnioskodawca nabył współwłasność nieruchomości wraz z inną osobą na podstawie umowy sprzedaży. W wyniku rozwodu między wnioskodawcą a drugim właścicielem, podatnik chce przejąć całą nieruchomość na swoją wyłączną własność oraz przejąć całość zobowiązania kredytowego.

REKLAMA

W związku z tym, Dyrektor KIS odpowiedział na pytanie: Czy czynność zniesienia współwłasności nieruchomości w zamian za przejęcie przez Pana całości pozostałego do spłaty długu wobec banku przypadającego na A.A., będzie stanowiła po Pana stronie źródło przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a lub pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), a tym samym, czy spowoduje to powstanie po Pana stronie obowiązku podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych?

Nie ma obowiązku podatkowego

Dyrektor KIS stwierdza, że zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za przejęcie zobowiązań kredytowych nie powoduje powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Organ uważa, że przeniesienie kredytowego zobowiązania finansowego nie stanowi dochodu ani dla Pana, ani dla drugiej osoby, ponieważ stan majątkowy stron nie uległ zmianie. Dlatego Dyrektor KIS nie widzi podstawy do naliczenia podatku dochodowego.

"Reasumując zniesienie współwłasności nabytego przez Pana i Panią A.A. lokalu mieszkalnego, w wyniku którego nabędzie Pan - bez spłat i dopłat - udział w 1/2 w tym lokalu w zamian za przejęcie przez Pana całkowitej spłaty kredytu zaciągniętego na nabycie ww. lokalu mieszkalnego, nie spowoduje wystąpienia skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty tego podatku" - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od spadków i darowizn w związku ze zniesieniem współwłasności nieruchomości. Organ, że zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za przejęcie zobowiązań kredytowych nie powoduje powstania przychodu i nie spowoduje obowiązku podatkowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.684.2022.2.MM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA