Czy transakcja zakupu samochodu osobowego od sprzedającego zwolnionego z podatku VAT podlega opodatkowaniu PCC?
REKLAMA
REKLAMA
Skutki podatkowe nabycia samochodu osobowego
Wnioskodawczyni dokonała zakupu samochodu osobowego do celów prywatnych. Samochód został zakupiony od osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Z tytułu transakcji sprzedaży strona sprzedająca była zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Pojazd był wykorzystywany do celów prowadzenia działalności gospodarczej, która korzystała ze zwolnienia z ww. podatku. Sprzedający nie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto, z tytułu tej konkretnej transakcji sprzedaży korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
REKLAMA
Z uwagi na powyższe zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z opisaną sytuacją ma obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i uiszczenia opłaty w wysokości 2% od kwoty zakupu.
Kobieta argumentowała, że jest zwolniona z opłaty skarbowej w wysokości 2% od wartości samochodu i tym samym nie ma obowiązku złożenia deklaracji PCC-3.
Transakcja wyłączona z opodatkowania PCC
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przedmiotowa transakcja nabycia samochodu osobowego nie podlegała opodatkowaniu PCC.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PCC. Wyjaśnił, że umowa sprzedaży podlega z reguły opodatkowaniu PCC a obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym. Jednakże w ww. ustawie przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania. Zaznaczył, że z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o PCC wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania PCC nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku VAT, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność jest opodatkowana podatkiem VAT lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona.
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że jeżeli sprzedający z tytułu omawianej transakcji był zwolniony z podatku VAT, to transakcja nabycia samochodu osobowego nie podlegała opodatkowaniu PCC. W związku z powyższym, jeżeli opisana transakcja była objęta uregulowaniami ustawy o podatku VAT, to czynność ta była wyłączona na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC z opodatkowania PCC.
„Zatem z tytułu nabycia samochodu osobowego nie była Pani zobowiązana do złożenia deklaracji PCC-3, ale nie dlatego że była Pani – jak Pani wskazała − zwolniona z opłaty skarbowej w wysokości 2% od wartości samochodu, ale dlatego, że taka czynność cywilnoprawna jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.