Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej a podatek przy sprzedaży nieruchomości
Podatniczka przedstawiła we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej przez KIS sytuację, w której jej mąż będąc kawalerem otrzymał w darowiźnie w 2018 r. lokal mieszkalny. Po zawarciu związku małżeńskiego w 2019 r., małżonkowie rozszerzyli wspólność majątkową o ten lokal.
REKLAMA
Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć czy sprzedając lokal w 2024 r. będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Uważała, że sprzedaż nieruchomości nie powinna podlegać opodatkowaniu w związku upływem pięciu lat od daty nabycia nieruchomości przez jej męża. Argumentowała, że datą nabycia nieruchomości przez każdego z małżonków jest 2018 r., a nie 2019 r. w którym doszło do rozszerzenia wspólności majątkowej.
Stanowisko KIS
REKLAMA
Organ podatkowy w pełni podzielił stanowisko wnioskodawczyni. W swojej interpretacji Krajowa Informacja Skarbowa wskazała, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka, a data nabycia nieruchomości przez każdego z małżonków to data nabycia przez małżonka, który nieruchomość włączył do majątku wspólnego.
Organ podatkowy wyjaśnił, że skoro lokal mieszkalny został nabyty przez męża wnioskodawczyni w 2018 r., termin pięciu lat określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po którym nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku, upływa z końcem 2023 r. W konsekwencji, sprzedaż w 2024 r. nie będzie generowała obowiązku podatkowego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA