REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przesyłanie faktury elektronicznej w formacie PDF przez aplikację mobilną na adres e-mail nabywcy, który wyraził na to zgodę, jest równoznaczne z jej wydaniem. Taka forma dostarczenia dokumentu spełnia wymogi prawne określone w ustawie o podatku od towarów i usług.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że faktura proforma nie uprawnia do odliczenia podatku VAT. Prawo do odliczenia VAT przysługuje jedynie na podstawie właściwej faktury VAT dokumentującej rzeczywiste nabycie towarów lub usług.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przekazanie praw do pozyskania i sprzedaży świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów stanowi odpłatne świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Sprzedaż praw do białych certyfikatów, mimo że opodatkowana, nie umożliwia odliczenia podatku naliczonego.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że spółka może przechowywać faktury zakupu wyłącznie w formie elektronicznej, zachowując przy tym prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego pod warunkiem spełnienia określonych wymogów.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że podatniczka ma prawo dokonać stosownego odliczenia podatku naliczonego określonego w otrzymanej fakturze, nawet gdy nie dostała jeszcze od kontrahenta potwierdzonej kopii noty korygującej. Z uwagi na to, okresem rozliczeniowym, w którym należy wykazać w deklaracji podatek naliczony, jest moment otrzymania faktury, a nie moment potwierdzenia otrzymania odbioru przez kontrahenta noty korygującej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka błędnie traktowała koszty typu B jako podatkowe w dniu ich zaksięgowania, ignorując wymóg ściślej korelacji tych kosztów z odpowiadającymi im przychodami, co jest niezgodne z przepisami ustawy o CIT dotyczącymi kosztów bezpośrednich i pośrednich.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że błędny numer NIP na fakturze nie uniemożliwia odliczenia podatku VAT naliczonego, o ile spełnione są pozostałe formalne warunki odliczenia, a transakcja jest prawidłowo udokumentowana i odzwierciedla rzeczywiste zdarzenie gospodarcze.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że brak faktury VAT nie pozwala na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, mimo poniesionych i udokumentowanych wydatków związanych z projektem. Konieczność posiadania faktury VAT wynika wprost z art. 26h ust. 3 w zw. z art. 26h ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że archiwizowanie papierowych dokumentów księgowych wyłącznie w formie elektronicznej jest dopuszczalne, a odliczenie podatku VAT od zakupu, który jest udokumentowany jedynie zdigitalizowaną kopią, jest zgodne z przepisami prawa.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że mimo popełnienia błędu w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, podatnik zachowuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli w praktyce działał jako czynny podatnik VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka nie jest zobowiązana do wydruku ani wydawania paragonów fiskalnych klientom w przypadku sprzedaży internetowej, jeżeli klient wyraził zgodę na otrzymanie faktury w formie elektronicznej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że faktura nie musi być wystawiana dokładnie w momencie wykonania usługi medycznej, a opóźnienie w wystawieniu faktur jest akceptowane, zwłaszcza w branży opieki zdrowotnej ze względu na skomplikowane procedury diagnostyczne i leczenia.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w sytuacji, gdy sprzedaż jest ewidencjonowana przy użyciu kasy rejestrującej, a klienci otrzymują faktury elektroniczne zgodnie z regulaminem sklepu internetowego, który zaakceptowali, to nie istnieje obowiązek dodatkowego wysyłania paragonów fiskalnych.
Dyrektor KIS potwierdził, że w momencie wpłaty części ceny sprzedaży nieruchomości powstaje przychód podatkowy w podatku CIT odpowiednio w miesiącu lipcu 2023 r. oraz styczniu 2024 r., w dniu wystawienia faktury VAT. Z kolei wartość niezamortyzowanej części środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodu w momencie podpisania aktu notarialnego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że przesyłanie faktur elektronicznych w formie pliku PDF na adres e-mail podany przez nabywcę za pośrednictwem aplikacji mobilnej jest równoznaczne z wydaniem faktury nabywcy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że faktury wystawiane z tytułu udostępniania powierzchni reklamowej na stronie internetowej nie muszą być oznaczone symbolem GTU 12.
Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku sprzedaży materiału siewnego słonecznika ozdobnego na kwiat cięty dla rolnika będącego zwolnionym z VAT, Wnioskodawca powinien wystawić fakturę na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że refaktura polisy ubezpieczeniowej nie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. W uzasadnieniu podkreślono, że zwolnienie to nie dotyczy sytuacji, w której podatnik nabywa usługę ubezpieczenia we własnym imieniu i na własną rzecz.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w interpretacji podatkowej z 25 sierpnia 2023 r. wyjaśnia, że nie można dokonać korekty deklaracji podatkowej o fakturę korygującą sprzedaż z 2015 r., ponieważ na dzień wydania interpretacji upłynął termin 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, uprawniający do złożenia korekty deklaracji podatkowej.
Stowarzyszenie prowadzące warsztat terapii zajęciowej zwróciło się do Krajowej Izby Skarbowej (KIS) w celu wyjaśnienia kwestii dotyczącej nazwy nabywcy na fakturach VAT. Czy stowarzyszenie jest zobowiązane do podawania nazwy stowarzyszenia z dopiskiem "warsztat terapii zajęciowej" czy wystarczy sama nazwa stowarzyszenia? KIS w swojej interpretacji wskazało, że wystarczającym jest podanie na fakturach VAT nazwy stowarzyszenia jako jednostki prowadzącej warsztat.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której wyjaśnił, że świadczoną na rzecz kontrahenta holenderskiego usługę polegającą na wykonaniu prac wykończeniowych łodzi wnioskodawca powinien udokumentować fakturą, która nie będzie zawierała stawki i kwoty podatku.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że podatniczka ma możliwość rozliczania faktur korygujących i ujmowania ich na bieżąco tj. z datą ich wystawienia w deklaracji podatku VAT, pomimo braku wcześniejszego uzyskania stosownej korekty odprawy celnej.
Dyrektor KIS potwierdził, że przesyłanie wystawionej faktury elektronicznej w formacie PDF, z wykorzystaniem i za pośrednictwem infrastruktury podatnika związanej z aplikacją mobilną, na adres e-mail podany przez nabywcę, jest wydaniem faktury dla nabywcy w myśl przepisu art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT.
Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana faktur wystawionych na konsumenta mającego siedzibę w Republice Federalnej Niemiec, zaewidencjonowanych w kasie rejestrującej, opodatkowanych PTU = 23% - na faktury dla odbiorcy zarejestrowanego jako podatnik VAT UE z PTU = 0% nie jest możliwa.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że Wnioskodawca powinien opłacić VAT-23 w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu.
Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że sprzedaż skażonego alkoholu nie podlega opodatkowaniu akcyzą, pod pewnymi warunkami zawartymi w przepisach ustawy o podatku akcyzowym.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że przychód uzyskany ze sprzedaży samochodu, będącego składnikiem majątku używanego w działalności gospodarczej, jest traktowany jako przychód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu.
Błędne zakwalifikowanie na fakturze transakcji jako podlegającej VAT i niezłożenie korekty nie stanowią wystarczających przesłanek do nakładania na podatnika sankcji przewidzianych w art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Sąd w Białymstoku stanął po stronie podatnika, który mylnie zakwalifikował sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako sprzedaż nieruchomości.
Artykuł przedstawia interpretację dotyczącą podatku VAT w kontekście kosztów przesyłki dla sprzedawców suplementów diety. Autor analizuje, czy środki pieniężne przeznaczone na opłacenie kosztów dostawy powinny być uwzględniane przy obliczaniu podstawy opodatkowania. Ponadto, omawiane są kwestie dotyczące ujmowania kosztów wysyłki na dowodach zakupu. Interpretacja KIS wyjaśnia te zagadnienia, zapewniając sprzedawcom jasność w kwestii podatkowej i rozliczeń.
W artykule omawiamy możliwość dokonania korekty zbiorczej faktur z powodu zwrotu opakowań. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zajmująca się produkcją i sprzedażą przewodów i kabli elektrycznych, zadaje pytanie, czy może wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą dla kilku faktur wystawionych na rzecz jednego kontrahenta.
W artykule omawiamy kwestię rozliczenia faktur korygujących w przypadku usług związanych z przewozem przesyłek. Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła interpretacji dotyczącej momentu uwzględnienia tych faktur w rozliczeniu podatkowym. Zgodnie z ich stanowiskiem, faktury korygujące powinny być uwzględnione w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystąpiły okoliczności wymagające ich wystawienia. Artykuł analizuje konsekwencje tej interpretacji dla płatników podatku oraz organów administracji skarbowej.
W interpretacji indywidualnej z dnia 18 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podjął decyzję dotyczącą możliwości korekty stawki VAT przez dostawcę zestawów komputerowych dla szkoły. W wyniku tej decyzji, dostawca może obniżyć stawkę VAT z 23% do 0%, ale musi to zrobić w określonym czasie.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, która dotyczy przechowywania faktur zakupowych przez spółkę leasingową. Zgodnie z interpretacją, spółka może przechowywać faktury wyłącznie w formie elektronicznej, ale musi spełnić określone warunki.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której stwierdził, że obowiązek podatkowy powstaje dopiero przy sprzedaży towaru, a nie przy jego pobraniu z magazynu. Przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel następuje w momencie sprzedaży, co ma istotne znaczenie dla Wnioskodawcy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, dotyczącą systemu numeracji faktur sprzedaży VAT w ramach Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Dyrektor KIS wskazał, że proponowany przez Spółkę system nie spełnia wymogów ustawy o podatku od towarów i usług, co wymaga dostosowania systemu do przepisów podatkowych.
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez Komornika, mimo że dłużnik nie figuruje w rejestrze podatników VAT - potwierdził Dyrektor KIS.
W artykule omawiamy kwestię wystawiania faktur zaliczkowych w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Wnioskodawca, spółka, zainteresowany jest dowiedzeniem się, czy takie faktury spowodują powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Zapraszamy do lektury, aby uzyskać więcej szczegółów na ten temat.
Właściciel firmy zajmującej się unieszkodliwianiem sztuk padłych zwierząt zastanawia się, czy usługa załadunku tych zwierząt świadczona przez rolników ryczałtowych jest zwolniona z podatku VAT. Zwraca się do organu podatkowego, który potwierdza, że usługa ta jest usługą rolniczą korzystającą ze zwolnienia VAT. Organ powołuje się na odpowiedni artykuł ustawy o VAT. Nabywca usługi musi jednak udokumentować transakcję fakturą VAT RR.
Czy nabywając przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i kolejnych kodeksu cywilnego, będziemy następcą prawnym w zakresie podatku od towarów i usług? Czy będziemy uprawnieni do przyjmowania faktur korygujących wystawionych z danymi i numerem NIP związanymi z zakupami dokonanymi przez zbywcę przedsiębiorstwa przed datą nabycia? Te pytania zostały zadane w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2023 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (sygn. 0111-KDIB3-1-4012-862-2022-1-ICZ).
W artykule omawiamy zagadnienie odliczania podatku VAT przez gminę od faktur za administrowanie cmentarzami komunalnymi. Podatnik, będący gminą, chciał się dowiedzieć czy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego od tych usług. KIS wydało interpretację w tej sprawie.
W artykule omawiamy konsekwencje podatkowe związane z akceptacją płatności w kryptowalutach przez przedsiębiorstwa. Interpretacja organu administracji skarbowej dotyczy uwzględnienia takich transakcji jako dochód z działalności gospodarczej lub dochód z zbycia kryptowaluty w zależności od czasu przetrzymywania. Wnioskodawca stara się dowiedzieć, jakie skutki podatkowe będą miały te operacje. Odkryj szczegóły dotyczące rozliczeń podatkowych związanych z kryptowalutami w dalszej części artykułu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku, gdy podwykonawcy spółki zastosują nieprawidłową, zawyżoną stawkę podatku VAT (23% zamiast 8%) względem usług świadczonych na rzecz spółki, spółka będzie miała prawo odliczyć w całości podatek VAT naliczony wynikający z faktur dokumentujących te usługi, pomimo że faktury te będą zawierały nieprawidłową stawkę.
KIS potwierdził, że przesyłanie faktur w formie PDF za pośrednictwem aplikacji mobilnej jest zgodne z prawem podatkowym, pod warunkiem, że faktura zawiera wszystkie wymagane elementy i jest przesyłana na adres e-mail podany przez nabywcę.
Przedsiębiorcy często spotykają się z problemem odmowy podpisywania not korygujących przez kontrahentów, co może skutkować utrudnieniami w odliczaniu podatku VAT. W artykule omówiono interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 czerwca 2023 r., która potwierdza w takich przypadkach prawo przedsiębiorcy do odliczenia podatku VAT w przypadku faktur zawierających błędy formalne, takie jak brak numeru NIP nabywcy lub błędny numer NIP.
Gmina zwróciła się do organu podatkowego o interpretację prawa dotyczącą odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z budową ścieżki rowerowej. Wnioskodawca argumentuje, że gmina nie powinna być traktowana jako podatnik VAT, ponieważ realizuje zadania określone w prawie i operacja budowy ścieżki rowerowej nie generuje dochodów podlegających opodatkowaniu. Celem wniosku jest uzyskanie pewności, czy gmina posiada prawo do odliczenia VAT od tych wydatków.
W ostatnim czasie Krajowa Informacja Skarbowa zmieniła swoje stanowisko w kwestii możliwości odliczenia wydatków związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego. W skrócie, zmiana polega na tym, że teraz każdy z małżonków, będących współwłaścicielami budynku, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki związane z termomodernizacją do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.
REKLAMA