REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka leasingowa może przechowywać faktury zakupowe wyłącznie w formie elektronicznej?

efaktura ksef faktura
efaktura ksef faktura
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, która dotyczy przechowywania faktur zakupowych przez spółkę leasingową. Zgodnie z interpretacją, spółka może przechowywać faktury wyłącznie w formie elektronicznej, ale musi spełnić określone warunki.

Pytanie o możliwość zniszczenia oryginałów faktur

Spółka leasingowa w Polsce, która otrzymuje duże ilości faktur zakupowych w formie papierowej, planuje wprowadzić rozwiązanie polegające na digitalizacji faktur i przechowywaniu ich wyłącznie w formie elektronicznej. Proces ten obejmuje wewnętrzną weryfikację, skanowanie wybranych faktur, ich rejestrację w systemie sprzedażowym, przechowywanie w formie elektronicznej, a następnie weryfikację pod względem merytorycznym, formalnym i podatkowym. Spółka zapytała, czy może przechowywać otrzymane faktury zakupowe wyłącznie w formie elektronicznej i zniszczyć ich papierowe oryginały.

Spółka uważała, że może tego dokonać. Twierdziła, że proces, który zamierza zastosować, spełnia wymogi kontroli biznesowych i zapewnia autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność faktur.

KIS: przed zniszczeniem faktur należy przeprowadzić kontrolę

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że spółka może przechowywać otrzymane faktury zakupowe wyłącznie w formie elektronicznej, ale musi spełnić określone warunki. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, faktura może występować w formie papierowej lub elektronicznej. Ustawodawca umożliwia przechowywanie faktur w formie elektronicznej, o ile zapewni się autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność faktur. Dokumenty muszą być trwale zabezpieczone przed modyfikacją i dostępne dla organów podatkowych na żądanie.

Przed zniszczeniem faktur w formie papierowej, konieczne jest przeprowadzenie "kontroli biznesowych," czyli procesów weryfikacji, które zapewnią autentyczność pochodzenia i integralność treści faktur. Kontrole biznesowe powinny obejmować różne etapy obiegu faktur i być odpowiednie do wielkości działalności podatnika.

Podsumowując, zgodnie z obowiązującymi przepisami, spółka nie może wyłącznie w formie elektronicznej przechowywać otrzymanych w formie papierowej faktur zakupowych, które dają prawo do odliczenia podatku VAT, bez wcześniejszego przeprowadzenia kompleksowych kontroli biznesowych zapewniających autentyczność pochodzenia i integralność treści faktur. Działania spółki muszą spełniać wymogi ustawy VAT, a zniszczenie faktur przed przeprowadzeniem tych kontroli jest niezgodne z przepisami podatkowymi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.194.2023.2.ID

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA