REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zaksięgowanie kosztów bez faktur jest możliwe?

podatki, dokumenty
podatki, dokumenty
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że spółka błędnie traktowała koszty typu B jako podatkowe w dniu ich zaksięgowania, ignorując wymóg ściślej korelacji tych kosztów z odpowiadającymi im przychodami, co jest niezgodne z przepisami ustawy o CIT dotyczącymi kosztów bezpośrednich i pośrednich.

Ujmowanie kosztów a faktury 

REKLAMA

Wnioskodawcą jest spółka, która jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i zobowiązana jest do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. W swojej działalności spółka nabywa towary i usługi od różnych dostawców, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Zazwyczaj reguluje swoje zobowiązania wobec dostawców terminowo na podstawie faktur lub zaliczek. Spółka czasami współpracuje z dostawcami, którzy wystawiają faktury z opóźnieniem, nawet wielomiesięcznym. To sprawia, że spółka ma problem z ujednoliceniem kosztów i przychodów w księgach rachunkowych, co wpływa na wynik podatkowy.

REKLAMA

Wnioskodawca zaczął ujmować w księgach jako koszty danego okresu rozliczeniowego wynagrodzenia za usługi oraz dostawy, które zostały wykonane, ale nie zostały jeszcze zafakturowane przez dostawców. Jeśli wystąpią różnice między kosztami ujętymi na podstawie wewnętrznego dokumentu zastępczego a kosztami wynikającymi z faktur od dostawców, spółka zamierza odpowiednio skorygować swoje koszty w okresie rozliczeniowym, w którym zostaną rozliczone faktury od dostawców. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy koszt uzyskania przychodu typu B jest uznawany za poniesiony w momencie zaksięgowania w księgach rachunkowych na podstawie innego dowodu niż faktura. Spółka jest zdania, że koszty uzyskania przychodu typu B mogą być uznawane za poniesione w momencie zaksięgowania ich w księgach rachunkowych na podstawie innego niż faktura dowodu księgowego. 

KIS: wymóg powiązania kosztów z przychodami w księgach podatkowych

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było błędne. W opinii organu podatkowego momentem poniesienia kosztu uzyskania przychodu typu B (obejmujących zarówno koszty bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodem) nie jest dzień, w którym koszt ten został ujęty w księgach rachunkowych (zaksięgowany) na podstawie innego niż faktura dowodu księgowego, zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. KIS wyjaśniła, że podział kosztów na bezpośrednie i pośrednie ma znaczenie praktyczne w rozliczeniach podatkowych. Koszty bezpośrednie są ściśle związane z przychodami danego roku podatkowego i podlegają opodatkowaniu w tym samym roku. Natomiast koszty pośrednie mogą być ponoszone w różnych okresach czasu i niekoniecznie muszą odpowiadać przychodom z tego samego okresu.

Organ wskazał, że przepisy ustawy o CIT wymagają, aby koszty były ściśle powiązane z przychodami. Oznacza to, że koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami muszą być ujmowane w sposób, który umożliwia jednoznaczne przyporządkowanie ich do konkretnych przychodów. Stanowisko spółki polegało na ujmowaniu kosztów typu B jako kosztów podatkowych w dniu ich ujęcia w księgach rachunkowych, niezależnie od związku tych kosztów z przychodami. Organ podatkowy stwierdził, że taki sposób traktowania kosztów doprowadził do utraty związku między kosztami, a odpowiadającymi im przychodami. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.458.2023.1.PK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

    Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

    Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

    Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

    REKLAMA

    Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

    Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

    Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

    Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

    REKLAMA

    Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

    Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

    REKLAMA