REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina ma prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z budową ścieżki rowerowej?

Ścieżka rowerowa
Prawo do odliczenia VAT (budowa ścieżki rowerowej)
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Gmina zwróciła się do organu podatkowego o interpretację prawa dotyczącą odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z budową ścieżki rowerowej. Wnioskodawca argumentuje, że gmina nie powinna być traktowana jako podatnik VAT, ponieważ realizuje zadania określone w prawie i operacja budowy ścieżki rowerowej nie generuje dochodów podlegających opodatkowaniu. Celem wniosku jest uzyskanie pewności, czy gmina posiada prawo do odliczenia VAT od tych wydatków.

Prawo do odliczenia VAT (budowa ścieżki rowerowej)

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z dnia 13 czerwca 2023 r. dotyczyła prawa do odliczenia podatku VAT w kontekście budowy ścieżki rowerowej.

REKLAMA

REKLAMA

Stan faktyczny przedstawiony w interpretacji dotyczył Gminy, która jako czynny podatnik VAT realizuje operację budowy ścieżki rowerowej. Gmina uzyskała pomoc finansową na realizację tego przedsięwzięcia w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Głównym celem operacji jest budowa ścieżki rowerowej prowadzącej do jednej z największych atrakcji turystycznej w powiecie - nieczynnego drewnianego młyna wodnego. Gmina otrzymuje faktury dokumentujące realizację prac w ramach projektu, na których widnieje podatek VAT naliczony.

Pytanie postawione przez Gminę brzmiało: "Czy Gmina ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków udokumentowanych fakturami na przedsięwzięcie budowy ścieżki rowerowej?". Stanowisko wnioskodawcy było jasne - Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego od wydatków udokumentowanych fakturami na przedsięwzięcie budowy ścieżki rowerowej.

Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT od wydatków udokumentowanych fakturami na przedsięwzięcie budowy ścieżki rowerowej

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa podzieliła stanowisko wnioskodawcy. W uzasadnieniu swojej decyzji, KIS wskazała, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko wówczas, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, efekty operacji nie będą służyły do żadnych czynności odpłatnych - Gmina nie będzie pobierała opłat za udostępnienie nowo powstałej ścieżki rowerowej. Ponadto, teren ten nie będzie służył innym działalnościom odpłatnym, takim jakwynajem na imprezy komercyjne czy sprzedaż napojów i jedzenia.

KIS podkreśliła, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W przypadku Gminy, budowa ścieżki rowerowej nie jest czynnością opodatkowaną, a zatem nie przysługuje jej prawo do odliczenia VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo, KIS zwróciła uwagę na fakt, że Gmina otrzymała dofinansowanie na realizację projektu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zgodnie z przepisami, dofinansowanie to nie podlega opodatkowaniu VAT, a zatem nie może być podstawą do odliczenia VAT.

Podsumowanie

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego od wydatków udokumentowanych fakturami na przedsięwzięcie budowy ścieżki rowerowej. Interpretacja ta ma kluczowe znaczenie dla innych gmin i podmiotów planujących podobne inwestycje, które muszą uwzględnić tę decyzję w swoich planach finansowych i budżetowych.

źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.302.2023.1.NW

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA