REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki podatkowe przyjmowania płatności w kryptowalutach dla Spółki za doświadczone przez nią usługi ?

waluty wirtualne, kryptowaluty
waluty wirtualne, kryptowaluty

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy konsekwencje podatkowe związane z akceptacją płatności w kryptowalutach przez przedsiębiorstwa. Interpretacja organu administracji skarbowej dotyczy uwzględnienia takich transakcji jako dochód z działalności gospodarczej lub dochód z zbycia kryptowaluty w zależności od czasu przetrzymywania. Wnioskodawca stara się dowiedzieć, jakie skutki podatkowe będą miały te operacje. Odkryj szczegóły dotyczące rozliczeń podatkowych związanych z kryptowalutami w dalszej części artykułu.

Stan faktyczny:

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług, planował umożliwić swoim kontrahentom regulowanie zobowiązań wynikających z wystawionych przez siebie faktur za pomocą walut wirtualnych, w szczególności tzw. "stablecoin". W przypadku, gdy klient zechciałby opłacić fakturę za pomocą kryptowaluty, Wnioskodawca wystawiłby fakturę VAT zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, a dodatkowo określiłby na niej wartość wynagrodzenia za świadczone usługi w przeliczeniu na wybraną walutę wirtualną. 

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z otrzymaniem zapłaty w postaci kryptowaluty w zamian za wykonaną usługę, powstanie po jego stronie przychód z działalności gospodarczej zgodnie z przepisami ustawy o CIT, a zatem w dacie wykonania usługi przez Wnioskodawcę, ale nie później niż w dniu wystawienia faktury.

Zatem wartość otrzymanego przychodu stanowić będzie wartość określona na fakturze i wyrażona w walucie tradycyjnej, będąca równowartością otrzymanych walut wirtualnych, natomiast koszty uzyskania tego przychodu stanowić będą wydatki poniesione na wytworzenie usług, które zostaną wykonane na rzecz kontrahenta.

Stanowisko KIS:

Zgodnie z interpretacją, przychód powstaje w dniu wykonania usługi przez Wnioskodawcę, ale nie później niż w dniu wystawienia faktury. Wartość otrzymanego przychodu stanowi wartość określona na fakturze i wyrażona w walucie tradycyjnej, będąca równowartością otrzymanych walut wirtualnych. Koszty uzyskania tego przychodu stanowią wydatki poniesione na wytworzenie usług, które zostaną wykonane na rzecz kontrahenta.

REKLAMA

Kosztami uzyskania przychodów są natomiast koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W przypadku Wnioskodawcy będą to wszelkie koszty, które poniósł on w związku z wykonaniem usługi na rzecz kontrahenta, od którego otrzymał w zamian kryptowaluty o określonej wartości (m.in. usługi księgowe, doradcze, pracowników, utrzymania biura, usługi obce itp.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty związane z uzyskaniem tego dochodu, czy to poprzez świadczenie usług czy wymianę kryptowaluty na walutę tradycyjną, są uważane za koszty poniesione w procesie. Obejmują one wartość świadczonej usługi oraz jakiekolwiek opłaty związane z wymianą waluty.

Podsumowanie:

Wynika z interpretacji organu administracji skarbowej, że jeśli Spółka natychmiast wymienia otrzymaną kryptowalutę na walutę tradycyjną, to uzyskany dochód będzie traktowany jako dochód z działalności gospodarczej. Natomiast jeśli Spółka przechowuje kryptowalutę i później sprzedaje ją z zyskiem, to dochód z takiej transakcji będzie uznawany za dochód z zbycia kryptowaluty.

Wnioskodawca powinien uwzględnić te interpretacje podatkowe w swojej działalności i odpowiednio rozliczać uzyskane dochody oraz ponoszone koszty. Organ administracji skarbowej powinien stosować te zasady interpretacji przy ewentualnej kontroli podatkowej Spółki.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.718.2022.1.SH

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA