Jakie są skutki podatkowe przyjmowania płatności w kryptowalutach dla Spółki za doświadczone przez nią usługi ?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny:
Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług, planował umożliwić swoim kontrahentom regulowanie zobowiązań wynikających z wystawionych przez siebie faktur za pomocą walut wirtualnych, w szczególności tzw. "stablecoin". W przypadku, gdy klient zechciałby opłacić fakturę za pomocą kryptowaluty, Wnioskodawca wystawiłby fakturę VAT zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, a dodatkowo określiłby na niej wartość wynagrodzenia za świadczone usługi w przeliczeniu na wybraną walutę wirtualną.
REKLAMA
REKLAMA
Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z otrzymaniem zapłaty w postaci kryptowaluty w zamian za wykonaną usługę, powstanie po jego stronie przychód z działalności gospodarczej zgodnie z przepisami ustawy o CIT, a zatem w dacie wykonania usługi przez Wnioskodawcę, ale nie później niż w dniu wystawienia faktury.
Zatem wartość otrzymanego przychodu stanowić będzie wartość określona na fakturze i wyrażona w walucie tradycyjnej, będąca równowartością otrzymanych walut wirtualnych, natomiast koszty uzyskania tego przychodu stanowić będą wydatki poniesione na wytworzenie usług, które zostaną wykonane na rzecz kontrahenta.
Stanowisko KIS:
Zgodnie z interpretacją, przychód powstaje w dniu wykonania usługi przez Wnioskodawcę, ale nie później niż w dniu wystawienia faktury. Wartość otrzymanego przychodu stanowi wartość określona na fakturze i wyrażona w walucie tradycyjnej, będąca równowartością otrzymanych walut wirtualnych. Koszty uzyskania tego przychodu stanowią wydatki poniesione na wytworzenie usług, które zostaną wykonane na rzecz kontrahenta.
REKLAMA
Kosztami uzyskania przychodów są natomiast koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W przypadku Wnioskodawcy będą to wszelkie koszty, które poniósł on w związku z wykonaniem usługi na rzecz kontrahenta, od którego otrzymał w zamian kryptowaluty o określonej wartości (m.in. usługi księgowe, doradcze, pracowników, utrzymania biura, usługi obce itp.).
Koszty związane z uzyskaniem tego dochodu, czy to poprzez świadczenie usług czy wymianę kryptowaluty na walutę tradycyjną, są uważane za koszty poniesione w procesie. Obejmują one wartość świadczonej usługi oraz jakiekolwiek opłaty związane z wymianą waluty.
Podsumowanie:
Wynika z interpretacji organu administracji skarbowej, że jeśli Spółka natychmiast wymienia otrzymaną kryptowalutę na walutę tradycyjną, to uzyskany dochód będzie traktowany jako dochód z działalności gospodarczej. Natomiast jeśli Spółka przechowuje kryptowalutę i później sprzedaje ją z zyskiem, to dochód z takiej transakcji będzie uznawany za dochód z zbycia kryptowaluty.
Wnioskodawca powinien uwzględnić te interpretacje podatkowe w swojej działalności i odpowiednio rozliczać uzyskane dochody oraz ponoszone koszty. Organ administracji skarbowej powinien stosować te zasady interpretacji przy ewentualnej kontroli podatkowej Spółki.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA