Czy przesłanie faktury elektronicznej w formacie PDF za pomocą aplikacji mobilnej jest skutecznym wydaniem faktury?
REKLAMA
REKLAMA
Płatności mobilne
Wnioskodawca, prowadzący działalność w ramach umowy franczyzy ze Spółką, planuje wprowadzenie rozwiązania, które umożliwi klientom dokonywanie płatności mobilnych za paliwo, produkty pozapaliowe i usługi poprzez dedykowaną aplikację mobilną. W tym celu, nabywcy muszą utworzyć konto użytkownika usługi płatności mobilnych w Centralnym Systemie Płatności Mobilnych Spółki i zarejestrować je w aplikacji mobilnej na smartfonie. Po rejestracji, nabywcy będą mogli dokonywać płatności mobilnych, a transakcje zostaną zarejestrowane w systemie stacyjnym spółki. Papierowe paragony fiskalne będą zniszczone na życzenie nabywców, którzy preferują otrzymywanie faktur elektronicznych.
REKLAMA
W związku z tym, do Dyrektora KIS skierowano następujące pytanie: Czy przesyłając wystawioną fakturę (faktura elektroniczna w formacie PDF), z wykorzystaniem i za pośrednictwem infrastruktury Spółki związanej z aplikacją mobilną, na adres e-mail podany przez nabywcę można uznać, że jest to wydanie faktury nabywcy w myśl przepisu art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)?
Przesłanie faktury PDF równoznaczne z wydaniem faktury nabywcy
REKLAMA
Dyrektor KIS w odpowiedzi na zapytanie wnioskodawcy potwierdził, że przesłanie faktury elektronicznej w formacie PDF na adres e-mailowy klienta za pomocą infrastruktury Spółki, związanej z aplikacją mobilną, jest równoznaczne z wydaniem faktury nabywcy. Organ powołał się na przepis art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że faktura elektroniczna musi zawierać elementy wymagane przepisami ustawy oraz może być wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym.
"W omawianej sytuacji nabywca, akceptując regulamin aplikacji mobilnej wyraża zgodę na zawarte w tym regulaminie żądanie otrzymywania faktur dokumentujących transakcje sprzedaży na Państwa stacji paliw, w formie pliku PDF przesyłanego na podany przy rejestracji adres e-mail nabywcy. Nabywca dokonując rejestracji konta wskazuje również dane osobowe, w tym nr NIP/PESEL. Tym samym, w momencie dokonania przez nabywcę zakupu na Państwa stacji, franczyzodawca w Państwa imieniu wyda (przydzieli) fakturę nabywcy na wskazany adres e-mail, za pośrednictwem infrastruktury franczyzodawcy związanej z aplikacją mobilną pobraną przez nabywcę. Zatem wysłanie faktury w formacie PDF (faktura elektroniczna) na wskazany przez nabywcę adres e-mail, zgodnie z jego żądaniem oznacza, że dokument zostanie nabywcy udostępniony (przydzielony) i w odniesieniu do faktury elektronicznej świadczy o tym, że wypełniony zostanie warunek, o którym mowa w art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy, tj. wydano fakturę nabywcy. (…) W konsekwencji należy zgodzić się z Państwem, że planowane przez Państwa wysyłanie faktur elektronicznych w formacie pliku PDF z wykorzystaniem i za pośrednictwem infrastruktury franczyzodawcy związanej z aplikacją mobilną, na adres e-mailowy wskazany przez nabywcę podczas akceptacji regulaminu aplikacji mobilnej, w którym wyraził żądanie otrzymywania faktur w formie elektronicznej, będzie spełniało przesłanki do uznania, że nastąpi wydanie faktury w myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji organu administracji skarbowej, że przesłanie faktury elektronicznej w formacie PDF na adres e-mailowy klienta jest skutecznym wydaniem faktury nabywcy. Wnioskodawca może zatem wprowadzić planowane rozwiązanie umożliwiające płatności mobilne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.